13 stycznia br. niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że spółka joint venture RMMV (Rheinmetall MAN Military Vehicles) podpisała umowę z agencją zamówień federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych i ojczyzny Niemiec na dostawę kolejnej partii 55 średnich pojazdów opancerzonych Survivor R, które trafią do policji federalnej (Bundespolizei) i innych służb porządku publicznego szczebla federalnego jako Sonderwagen 5 (Chińskie bezzałogowce dla niemieckiej policji).
Survivor R ma 6,5 m długości, 2,5 m szerokości, 2,7 m wysokości i 15 t maksymalnej dopuszczalnej masy (w tym 4,1 t ładowności). Pojazd jest napędzany 6-cylindrowym silnikiem MAN EURO 3 o mocy 330 KM i pojemności 6,9 l, który zapewnia prędkość maksymalną ponad 100 km/h. Załoga składa się z dwóch osób, a pojazd ma możliwość transportu do 10 osób wraz z wyposażeniem osobistym / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek
Wartość podpisanej umowy nie została ujawniona, ale jest to mniej niż 100 mln EUR, a w przypadku wykorzystania opcji do niej na dodatkowe pojazdy, których liczby też nie sprecyzowano, wartość całkowita przekroczy wskazany pułap. Umowa jest wynikiem zwycięstwa w konkurencyjnym postępowaniu, w którym Rheinmetall AG z powodzeniem pokonał konkurencyjne oferty (Balistyka Rheinmetall dla niemieckiej Policji).
Dostawy mają rozpocząć się w bieżącym roku od dwóch egzemplarzy, które przejdą szeroko zakrojone testy. Potem, w latach 2023-2026, planowane są dostawy pozostałych 53 egzemplarzy. Pojazdy Survivor R jako Sonderwagen 5 powstały jako następcy przestarzałych TM-170 (oznaczone jako Sonderwagen 4), opracowanych przez Thyssen-Henschel (obecnie cześć Rheinmetall Landsysteme) i wprowadzonych do służby w 1979 roku (Tysięczny H215).
W ramach przewidywanej 30-letniej eksploatacji Survivor R, Rheinmetall AG zajmie się konserwacją i naprawą pojazdów w ramach umowy ramowej, która może być przedłużana co trzy lata przez zamawiającego, a także zapewni wsparcie logistyczne dla użytkowników w policyjnych koszarach (MCX dla niemieckiej policji).
Dla Rheinmetall AG powyższe zamówienie jest dużym sukcesem w rozwijającym się segmencie rynku bezpieczeństwa publicznego. Co więcej, jak uważa niemiecka grupa, ten flagowy pojazd z pewnością powinien zainteresuje inne organy ścigania i służby bezpieczeństwa publicznego w Europie na rynku nowych wozów opancerzonych.
Warto dodać, że Survivor R jako Sonderwagen 5 już służy w niemieckiej policji z powodzeniem, choć w niewielkiej ilości. Trafił do jednostek sił specjalnych policji związkowej Saksonii (2 pojazdy), Nadrenii Północnej-Westfalii (1 pojazd) i policji berlińskiej (1 pojazd). Pojazdy brały udział w wielu operacjach specjalnych, niezawodnie chroniąc funkcjonariuszy niemieckiej policji przed śmiertelnymi zagrożeniami, takimi jak strzelaniny.
📢Neuer #Sonderwagen5: Das Beschaffungsamt des @BMI_Bund erteilt #Rheinmetall den Zuschlag über die Lieferung des neuen geländegängigen, geschützten Mehrzweckfahrzeugs des Typs #SurvivorR#Polizei #Bundespolizei #Bereitschaftspolizei #Einsatz #Blaulicht https://t.co/WzNYaYSz89 pic.twitter.com/ADVxlHbOvH
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) January 13, 2022
W wariancie PMV Survivor II jest z kolei na wyposażeniu austriackiej jednostki specjalnej policji EKO Cobra (Einsatzkommando Cobra) i służby granicznej Turkmenistanu (10-15 pojazdów). Pojazd był oferowany także polskiej Policji w postępowaniu na 8 Lekkich Transporterów Opancerzonych (LTO), ale ta ostatecznie wybrała rodzime wozy AMZ-Kutno Tur VI (Pięć Turów dla Policji).
Rheinmetall opracował pojazd Survivor R we współpracy z austriacką spółką Franz Achleitner Fahrzeugbau und Reifenzentrum, który będzie podwykonawcą w najnowszym zamówieniu. Montaż końcowy i przekazywanie pojazdów seryjnych będzie odbywać się w zakładach Rheinmetall Landsysteme w Kassel.
Survivor R jest oparty na podwoziu ciężarowym MAN 4×4 wysokiej mobilności. Prototyp miał swoją premierę na targach Eurosatory 2014, a produkcja seryjna rozpoczęła się w 2017. Survivor R jest produkowany w wariancie policyjnym, dowódczym i opancerzonego ambulansu. Wariant dowódczy otrzymał zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Nordic z 12,7-mm karabinem maszynowym, systemem ochrony aktywnej pojazdów (ASOP) soft-kill typu Rapid Obscuring System (ROSY_L), oferowanym przez spółkę American Rheinmetall Munitions oraz systemem zarządzania polem walki (BMS).
Każdy wariant jest wyposażony w system filtrowentylacji do ochrony przed czynnikami nuklearnymi, biologicznymi i chemicznymi oraz klimatyzację, a także wyposażenie do dowodzenia, kontroli, łączności, przetwarzania danych i rozpoznania (C4I).
W ofercie znajduje się również wariant specjalny pojazdu (Survivor Special Operations Vehicle), wyposażony w zsmu Rheinmetall Fieldranger, który może zostać zintegrowany nawet z 20-mm armatą automatyczną Oerlikon KAE o szybkostrzelności teoretycznej do 1000 strz./min. oraz ASOP soft-kill ROSY_L. Pojazd w tym wariancie może być wykorzystywany do ochrony lotnisk czy operacji antyterrorystycznych, stosując taktykę wojskową (GPEC 2020: Prezentacja Rheinmetall MAN Survivor R).