Podczas konferencji zaprezentowano bluzy mundurowe w zupełnie nowych wzorach WS31 oraz WS62, które powstały w realizacji pracy rozwojowej prowadzonej przez Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej na potrzeby Wojsk Specjalnych (Testy nowych kamuflaży dla Wojska Polskiego). Jednak, jak zapewnił Redakcję MILMAG ppłk Marek Chmiel, Rzecznik Prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Wzory kamuflaży WS 31 i WS 62 to jedynie „prototypy” kamuflażu. na obecnym etapie nie można określić czy wejdą one do użytku w Siłach Zbrojnych.
Zdjęcie: Sztab Generalny WP via X
W odpowiedzi na pytanie: Czy w ramach prac uległ zmianie krój mundurów oraz rodzaj materiały w stosunku do tego co zostało opracowane w ramach programu Tytan? Dowiedzieliśmy się, że:
Realizacja rozpoczętej pracy rozwojowej w zakresie nowego munduru taktycznego jest w początkowym etapie tj. na etapie opracowania dokumentacji technicznej i wszczęcia postępowania, które wyłoni wykonawcę partii prototypowej. Praca rozwojowa realizowana jest zgodnie z Procedurą realizacji prac rozwojowych dla przedmiotów umundurowania i wyekwipowania”, stanowiącej załącznik nr 1 do decyzji Nr 314/MON Ministra Obrony Narodowej z 28 października 2013 r. (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2013 r. poz. 274 z późn. zm.). Na obecnym etapie (brak wyboru przez żołnierzy modelu do badań użytkowych) nie można stwierdzić czy jakim zmianom ulegnie krój mundurów oraz jakie będą zastosowane materiały do jego wykonania.
Zgodnie z uzyskanymi informacjami główną zaletą nowych kamuflaży ma być być zapewnienie jak najwyższego stopnia skutecznego maskowania żołnierza w warunkach działań bojowych. W ramach weryfikacji właściwości maskujących została przeprowadzona pierwsza tura badań porównawczych skuteczności maskowania wzorów nadruków maskujących.
Próby zostały przeprowadzone w warunkach jesiennych i zostaną powtórzone w warunkach wiosennych i letnich. Badania porównawcze skuteczności maskowania kamuflaży prowadzone były na OSPWL Nowa Dęba w warunkach jesiennych (las liściasty, iglasty, mieszany, teren zabudowany) w porze dziennej i nocnej. Wnioski zostaną sformułowane po zakończeniu badań.
Jak zapewnia ppłk Marek Chmiel nowe wzory mundurów taktycznych będą poddane badaniom użytkowym (testowanie w warunkach rzeczywistych) przez żołnierzy z jednostek wojskowych wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Konkretne jednostki zostaną wskazane w późniejszym etapie realizowanej pracy rozwojowej.