22 lutego chińska telewizja Weihutang (filia China Central Television, CCTV) zaprezentowała reportaż z ćwiczeń jednostki specjalnej Niebiański Wilk/Syriusz wchodzącej w skład 76. Grupy Armii, podległej Zachodniemu dowództwu operacyjnemu. Poinformowano wówczas, że żołnierze tego pododdziału otrzymali indywidualne systemy walki i nowe uzbrojenie, obejmujące także 5,8/20-mm karabinek-granatnik QTS-11.
QTS-11 to hybrydowa konstrukcja, będąca połączeniem 5,8-mm karabinka automatycznego QBZ-03 w układzie klasycznym z jednostrzałowym 20-mm granatnikiem z amunicją programowalną. Została wyposażona jest w skomputeryzowany system celowniczy / Zdjęcia: QQ/CCTV
Jak poinformowano w reportażu, broń jest też używana przez jednostki rozpoznawcze Centralnego dowództwa operacyjnego. Najpierw nowe konstrukcje mają przetestować elitarne pododdziały, zanim trafi on do innych formacji. Chińczycy poinformowali jednak, że broń jest bardzo kosztowna.
QTS-11 to hybrydowa konstrukcja, będąca połączeniem 5,8-mm karabinka automatycznego QBZ-03 w układzie klasycznym z jednostrzałowym 20-mm granatnikiem z amunicją programowalną. Została wyposażona jest w skomputeryzowany system celowniczy. W jego skład wchodzi m.in. termowizor, kamera dzienna i odbiornik systemu nawigacji satelitarnej wspomagające wykrywanie, rozpoznawanie i niszczenie celów.
W przeciwieństwie do obecnie używanych 30-40-mm granatników, 20-mm amunicja charakteryzuje się większą prędkością początkową (220 m/s), a co za tym idzie bardziej płaską trajektorią lotu, większym zasięgiem (do 800 m) i zwiększoną celnością. Dodatkowo programowalny zapalnik powoduje detonację pocisku w wybranym punkcie toru lotu. Wadą tego rozwiązania jest mniejsza masa materiału wybuchowego, a zatem mniejsze pole rażenia takiego granatu (według chińskich źródeł 7,7 m).
Ideowo QTS-11 jest uproszczoną chińską odpowiedzią na 20/5,56-mm granatnik-karabinek XM29 OICW rozwijany przez amerykańskie siły zbrojne od lat 1990. do 2004. Broń z USA była hybrydą 20-mm samopowtarzalnego granatnika pełniącego rolę pierwszoplanową oraz 5,56-mm karabinka funkcjonującego jako broń dodatkowa. Broń wyposażono w zaawansowany system kierowania ogniem, który później testowano także w 25-mm granatniku automatycznym XM25 (25 mm x 40) CDTE/ISAB rozwijany do kwietnia 2017.
Chiński model to po prostu 5,8-mm karabinek z jednostrzałowym granatnikiem zamocowanym nad komorą zamkową. Podobne konstrukcja wprowadziła też Korea Południowa w systemie K11/K11A1 (w tym przypadku granatnik jest powtarzalny, zasilany z 6-nabojowego magazynka do amunicji 20 mm x 30) i Korea Północna (prostsza konstrukcja, też z jednostrzałowym granatnikiem). Broń o podobnym działaniu testowano też w Kanadzie i w Polsce (w ramach programu Neon, do amunicji 30 i 40 mm).
76. Grupa Armii jest podległa Zachodniemu dowództwu obszaru (dawny Okręg wojskowy Lanzhou). Obejmuje on północny Tybet, czyli 3488-kilometrową Linię Aktualnej Kontroli (LAC, Line of Actual Control) na granicy chińsko-indyjskiej ustaloną w wyniku traktatów pokojowych podpisanych w latach 1993-1996, kończących wojnę chińsko-indyjską z 1962.