Podczas podpisywania holendersko-belgijskiej umowy na budowę czterech wielozadaniowych fregat ASW (Anti-Submarine Warfare) – po dwóch dla marynarek każdego z zainteresowanych państw, poinformowano o zamówieniu kompensacyjnym. Przy okazji, ministerstwa obrony Belgii i Holandii wyjaśniły, że nastąpi znaczący wzrost kosztów zamawianych okrętów (Fregaty niderlandzko-belgijskie droższe niż zakładano).
Ponieważ nowe jednostki będą powstawały w holenderskich stoczniach, obydwa państwa uzgodniły, że Holandia skompensuje Belgii zamówienie. W praktyce będzie to związane z zamówieniem na poziomie 355 mln EUR (1,57 mld zł) w belgijskim przemyśle.
Karabin maszynowy FN MAG to obok MG3, M60 i PK/PKM sprawdzony weteran „zimnej wojny”. Broń uczestniczyła w niemal wszystkich konfliktach po II wojnie światowej. Obecnie oferowana jest nieco unowocześniona odmiana z kolbą z tworzywa sztucznego, szyną akcesoryjną na pokrywie donośnika oraz opcjonalnymi łożami i szynami na rurę gazową / Zdjęcie: FN Herstal
W ramach tej kwoty 111 milionów euro (492 mln zł) przeznaczono na zakup dużej partii uniwersalnych karabinów maszynowych FN MAG, produkowanych przez belgijskie przedsiębiorstwo FN Herstal. Broń nie trafi jednak do sił zbrojnych Holandii, ale zostanie przekazana Ukrainie.
Zamówienie opiewa na ponad pięć tysięcy FN MAG, zasilanych taśmowaną amunicją 7,62 mm x 51 NATO. Jeżeli zostanie w pełni zrealizowane to belgijska konstrukcja może stać się standardową bronią wsparcia ukraińskich pododdziałów. Tym samym broń FN Herstal wyprze używane obecnie radzieckie karabiny maszynowe PK/PKM i ich klony (jak dostarczany z Bułgarii MG-1M) do naboju 7,62 mm x 54R.
FN MAG (dawniej znany jako MAG 58) to znana konstrukcja, wprowadzona do produkcji pod koniec lat 1950. Jest wytwarzana w wielu państwach, w nieco zmodyfikowanych odmianach weszła do uzbrojenia sił zbrojnych USA pod nazwą M240, w Kanadzie jako C6/A1 (Problemy z C6A1 FLEX) i Wielkiej Brytanii jako L7 (Brytyjczycy rezygnują z Minimi).
FN MAG to klasyczny uniwersalny karabin maszynowy, który może być wykorzystywany w odmianie cekaemu przy strzelaniu z trójnogu lub erkaemu na dwójnogu. Broń jest dostosowana także do montażu we wszelkiego rodzaju obrotnicach, zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia na pojazdach lądowych, statkach powietrznych oraz jednostkach pływających.