We wtorek, 25 marca 2025, służba prasowa wojsk lotniczych i kosmicznych Francji (Armée de l’Air et de l’Espace) poinformowała w mediach społecznościowych, że około godz. 15.35 czasu lokalnego w rejonie 113. bazy lotniczej Saint-Dizier-Robinson w regionie Grand Est, w departamencie Górna Marna, doszło do wypadku z udziałem samolotów odrzutowych zespołu akrobacyjnego Patrouille de France (Katastrofy lotnicze we Francji i w Rosji).
Zdjęcie: J. Pasquet, Armée de l’Air et de l’Espace
Zderzenie dwóch samolotów Patrouille de France
We wtorek 25 marca 2025 roku około godziny 15:35 dwa samoloty Alpha Jet należące do Patrouille de France zderzyły się podczas treningu w pobliżu 113. bazy lotniczej w Saint-Dizier (Górna Marna). Obaj piloci oraz trzeci pilot siedzący na tylnym fotelu zostali katapultowani.
Trzy osoby zostały odnalezione i nie odniosły żadnych obrażeń. Zostali poddani leczeniu.
Trwa zabezpieczanie terenu wokół miejsca wypadku. Na tym etapie nie ma informacji o żadnych ofiarach śmiertelnych. Trwają dochodzenia mające na celu wyjaśnienie przyczyn tego wypadku.
Komunikat prasowy
Z dostępnych informacji wynika, że siedem samolotów akrobacyjnych zostało rozmieszczonych w rzeczonej bazie lotniczej w ramach czterodniowego kursu szkoleniowego. W chwili wypadku wszystkie miały znajdować się w powietrzu.
Minister ds. sił zbrojnych i weteranów Francji Sébastien Lecornu poinformował na platformie społecznościowej X, że zmobilizowano służby ratunkowe, a także zapewniona jest koordynacja działań z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.
Do chwili wypadku zespół akrobacyjny Patrouille de France dysponował 18 samolotami tego typu. Ostatni wypadek miał miejsce 25 lipca 2025, gdy samolot wypadł z pasa lotniska Perpignan–Rivesaltes – pilot zdołał się katapultować. Wcześniej rozbiło się łącznie 13 egzemplarzy.
Alpha Jety od 1978 służyły także do szkoleń pilotów, ale ostatnie 53 egzemplarze wycofano do kwietnia 2024 (ostatnich sześciu pilotów wyszkolono w marcu 2023). Obecnie trwają rozmowy z Wielką Brytanią i Hiszpanią na temat wspólnego programu pozyskania nowych samolotów szkolenia zaawansowanego do 2032. Co ciekawe, 8 maja 2024 pojawiło się nagranie wideo ze szkolenia pilotów ukraińskich na tych samolotach, w celu przeszkolenia ich na samoloty wielozadaniowe Dassault Mirage 2000-5F.
https://twitter.com/SebLecornu/status/1904584948314419552