Jutro, 13 stycznia, w pięciu województwach rusza kolejna edycja projektu Ferie z WOT. Przed bramami koszar w Lublinie, Jarosławiu, Słupsku, Cieszynie i Chełmie z kartami powołania stawią się ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przerwę w nauce wykorzystają na odbycie szkolenia podstawowego, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach pełnionej Terytorialnej Służby Wojskowej. Dotyczy to również uczniów, studentów oraz nauczycieli. Stąd też inicjatywa WOT i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych.
Projekt Ferie z WOT powstał w 2019 roku i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego na przełomie stycznia i lutego skorzystało już wielu ochotników. Blisko połowę z nich stanowili uczniowie lub studenci. Deklarowali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18. roku życia oraz studentów uczelni wyższych. Trend ten utrzymuje się także w obecnym czasie.
Już w najbliższy piątek (13 stycznia) powołanie w ramach projektu Ferie z WOT zainaugurują trzy brygady – 2. Lubelska, 7. Pomorska i 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej a w sobotę 14 stycznia bramy koszar dla ochotników otworzą 3. Podkarpacka i 19. Nadbużańska BOT. Projekt Ferie z WOT nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy odbędą w wyznaczonych rejonach ćwiczeń, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa.
To jednak dopiero początek drogi. W ten weekend 1/3 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie uczestniczyła w szkoleniach rotacyjnych, specjalistycznych i zintegrowanych w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Każdy rok szkoleniowy żołnierze WOT kończą dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym.
Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach już w wakacje. Już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”, dzięki niemu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi bez uszczerbku w nauce.
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.