3 grudnia br. niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że wcześniej w tym roku Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) zamówił za równowartość prawie 10 mln EUR 440 zestawów laserowych symulatorów strzelań AGDUS passiv (Ausbildungsgerät Duellsimulator), które trafią do centrum szkolenia bojowego wojsk lądowych GefÜbZH (Gefechtsübungszentrum Heer) w Letzlingen, będącym dzielnicą Gardelegen w Altmarkkreis Salzwedel, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt (Aktywny system ochrony Rheinmetall na niemieckie ciężarówki).
Niemiecka grupa Rheinmetall AG dostarczy rodzimym siłom zbrojnym 440 zmodernizowanych laserowych symulatorów strzelań AGDUS / Grafika: Rheinmetall AG
Jak informuje producent, dostawa zestawów systemu szkoleniowego rozpoczęła się w bieżącym roku i zakończy w grudniu 2023. Co warte podkreślenia, to kolejne zestawy tego typu dostarczane Bundeswehrze przez grupę Rheinmetall AG. Laserowe systemy szkoleniowe są wykorzystywane w Bundeswehrze od połowy lat 1990. do szkolenia jednostek piechoty, zmechanizowanych i pancernych. Pod koniec 2019, szwedzka spółka Saab Defence and Security otrzymała zlecenie na modernizację podwersji AGDUS BT 46, używanej do szkoleń załóg czołgów z rodziny Leopard 2 (Saab zmodernizuje symulatory AGDUS).
Zasadniczo, zestawy rodziny AGDUS składają się m.in. z emiterów symulującym namierzenie pojazdów przeciwnika, wskaźników symulujące trafienia własnego pojazdu, układów centralnej elektroniki, jednostki kontrolnej oraz wyświetlaczy załogi. Standardowy czas montażu zestawu to 20 minut. System składa się z łącznie 12 elementów i opiera się na oprogramowaniu Microsoft Windows. Zestaw AGDUS pozwala na realistyczną symulację uszkodzeń otrzymywanych trafień, jak i zadawanie ich podczas szkolenia bojowego. System jest na tyle zaawansowany, że symuluje konkretny model uszkodzeń dla wybranego pojazdu będącego na wyposażeniu niemieckich sił zbrojnych. Wszystkie dane dotyczące symulowanych uszkodzeń są przekazywane w czasie zbliżonym do rzeczywistego do jednostki kontrolnej, a ich wyniki przenoszone na wyświetlacze (Pierwsze niemieckie Leopardy 2A7V w linii).
Co jednak warte podkreślenia, ostatnie zamówienie dla niemieckich wojsk lądowych dotyczy najnowszego wariantu systemu o nazwie AGDUS passiv, w którym dotychczasowe połączenia kablowe pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu zmieniono na połączenia bezprzewodowe, oparte na łączności radiowej krótkiego zasięgu. Ponadto, nowością jest nowy czujnik na stropie pojazdu, symulujący trafienia z góry (np. ze strony przeciwpancernych pocisków kierowanych w trybie top-attack czy amunicji krążącej – przyp. red.) (Rheinmetall zaprezentował koncepcję żołnierza przyszłości 3. generacji).
Zgodnie z wymogami zamawiającego, wariant AGDUS passiv otrzymał tzw. model wypadkowy, który oblicza konsekwencje trafienia wrogim pociskiem dla załogi i pojazdu, a w przypadku zainstalowania na transporterze opancerzonym TPz Fuchs, zestaw składa się z czterech modułów czujników, układu centralnej elektroniki i jednostki kontrolnej (Podwyższony wariant TPz Fuchs, Rheinmetall zmodernizuje niemieckie wozy rozpoznania skażeń).
Co ciekawe, opiera się to na autorskim rozwiązaniu grupy Rheinmetall AG, które aby zapewnić stabilność szkolenia bojowego, umożliwia nawiązanie wieloczęstotliwościowych połączeń radiowych (na dwóch lub więcej częstotliwościach), które jednocześnie transmitują sygnały pomiędzy czujnikami a jednostką kontrolną, dzięki równoległemu działaniu nadajników i odbiorników. Zmodernizowany AGDUS zawiera najnowocześniejsze czujniki dostępne na rynku, odporne na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak mgła, nawet przy dużym zasięgu, co jest dużym plusem w przypadku różnych scenariuszy szkoleń bojowych (Rheinmetall i Thales wesprą szkolenie symulatorowe Tigerów).