25 września spółka PIT-Radwar poinformowała o zakończeniu badań zakładowych 35-mm amunicji programowalnej ABM (Air Burst Munition), przeznaczonej do armaty automatycznej AG-35 (i jej bezgłowicowego wariantu A-35) w ramach programu o kryptonimie Bateria przeciwlotnicza 35mm. Wpisuje się on w założenia i potrzeby zdefiniowane w programie Noteć w ramach którego ma zostać wyłoniony zaawansowany, artyleryjski system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu.
Program Noteć ma wyłonić dostawcę następcy armat S-60M. Systemem zainteresowane są Indie, które poszukują dostawcy zestawów przeciwlotniczych z amunicją programowalną na nabój 35 mm x 228 / Zdjęcie: PIT-Radwar
Próby ogniowe zostały przeprowadzone 24 września na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce. Obejmowały strzelanie z armaty AG-35 do celu powietrznego zarówno amunicją szkolną, jak i programowalną. W próbie wykorzystano także armatę A-35 oraz wóz kierowania ogniem WG-35. Bateria przeciwlotnicza uzupełniona np. o radary Bystra, radar śledzący i Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Poprad może stanowić kompletny system obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (MSPO2019: Radary Bystra dla WP, 2019-09-06; Kolejne Poprady w WP, 2019-05-31).
Armata AG-35/A-35 została zaprojektowana do rażenia samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących i bezzałogowych statków latających (bsl) na dystansach do 5,5 km i pułapie do 3,5 km. System opiera się na szwajcarskiej armacie Oerlikon KDA o szybkostrzelności teoretycznej 550 strz./min, produkowanej na licencji przez Hutę Stalowa Wola (HSW). Układ sterowania automatem dostarczają Zakłady Mechaniczne Tarnów. Armata może pracować w trybie automatycznym, półautomatycznym oraz autonomicznym.
Pod koniec 2017 odbyły się badania poszczególnych komponentów prototypu baterii. W marcu, sierpniu i wrześniu przetestowano celność i rozrzut armat oraz środki łączności do strzelania systemowego z wykorzystaniem radaru Bystra. Testy objęły także przekazywanie danych radiolokacyjnych do systemu baterii, a badania odbywały się m.in. w ramach ćwiczenia Dragon 2017.
Nie badano wówczas amunicji programowalnej, co jednak zapowiedziano na przełom października i listopada 2018, co pozwoliłoby zakończyć badanie prototypu baterii do końca roku. Tak się jednak nie stało. Amunicja programowalna jest istotna w kwestii zwalczania niewielkich celów powietrznych, takich jak bsl czy amunicja moździerzowa czy artyleryjska. Do celów mniej wartościowych można wykorzystywać tańszą amunicję podkalibrową (FAPDS-T).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.