Na początku marca 2025 r. prezydent USA Donald Trump ogłosił zawieszenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym dostaw amunicji, pojazdów i innego sprzętu wojskowego. Ta decyzja Białego Domu miała istotny wpływ nie tylko na zdolności obronne Ukrainy, ale także na bezpieczeństwo całej Europy (Czeska firma AKM Group-CZ otworzyła własny Terminal Celny).
Zawieszenie pomocy USA dla Ukrainy uwypukliło obecne słabości krajów europejskich, ponieważ Europa jest obecnie zależna od USA w zakresie dostaw uzbrojenia. W odpowiedzi kraje UE planują zwiększyć własne budżety obronne i rozwijać własną produkcję uzbrojenia. Należy jednak zdać sobie sprawę, że jest to problem długoterminowy i nie da się pokryć wszystkich potrzeb z dnia na dzień, szczególnie w tak krytycznych kategoriach jak amunicja.
Eksperci twierdzą, że nawet przy planowanym zwiększeniu produkcji, UE prawdopodobnie nie będzie w stanie osiągnąć wymaganego poziomu dostaw przed 2026–2027 rokiem.
Analitycy szacują, że roczne zapotrzebowanie walczącej Ukrainy sięga 3 mln pocisków artyleryjskich, podczas gdy UE była w stanie dostarczyć zaledwie 500 tys. pocisków w 2023 r.
W 2024 r. eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego ze Stanów Zjednoczonych wzrósł o 29% i był rekordowo wysoki. Departament Stanu USA ogłosił kwotę 318,7 mld USD. Głównymi nabywcami były Turcja, Izrael, Rumunia, Niemcy, Izrael, Japonia i Korea Południowa. Unia Europejska była również w stanie zwiększyć swoje moce produkcyjne nawet o 30%, ale w rezultacie była w stanie dostarczyć Ukrainie 1 mln sztuk amunicji.
Dziś, UE nadal nie jest gotowa pokryć swojego zapotrzebowania na amunicję i uzbrojenie wyłącznie za pomocą własnej produkcji.
W obliczu obaw w Europie i na Ukrainie dotyczących zmian w amerykańskim wsparciu obronnym, czeska spółka AKM Group-CZ potwierdziła, że nadal konsekwentnie wypełnia swoje zobowiązania wobec odbiorców lońcowych na kontynencie europejskim zgodnie z wcześniej ustalonymi harmonogramami umownymi.
Od początku 2025 roku spółka z powodzeniem zrealizowała już serię dostaw produktów obronnych od amerykańskiego producenta. Ujawniono to na marginesie międzynarodowych targów obronnych Enforce Tac 2025 w Norymberdze, gdzie przedstawiciele spółki przeprowadzili rozmowy AKM Group-CZ z amerykańskimi partnerami.
Współpracujemy ściśle z amerykańskimi organami regulacyjnymi i partnerami, aby zapewnić stabilność łańcuchów logistycznych i zgodność ze wszystkimi wymogami kontroli eksportu – powiedział szef działu logistyki AKM Group-CZ.
Przypomnijmy, że w 2024 roku AKM Group-CZ podpisała roczny kontrakt z amerykańskim producentem broni na dostawę produktów do Europy, których wolumen wynosi dziesiątki milionów dolarów.
Mamy w toku realizację nie jednego kontraktu z amerykańskimi producentami i nie odczuwamy żadnych trudności z dostawami ze względu na wydarzenia polityczne – podkreślił szef działu logistyki AKM Group-CZ..
Biorąc pod uwagę procesy geopolityczne, można argumentować, że w nadchodzących latach kraje europejskie unikną uzależnienia do jednego kraju produkującego. W tym przypadku międzynarodowi dostawcy staną się kluczowymi graczami na rynku obronnym. Zarządzanie logistyką w ramach globalnych ograniczeń, zapewnianie alternatywnych kanałów dostaw, znajdowanie rozwiązań hybrydowych poprzez łączenie technologii z różnych krajów i dostosowywanie produktów do wymagań odbiorców końcowych – to wyzwania, z którymi będą musiały zmierzyć się międzynarodowe spółki branży obronnej.
Informacja prasowa