We wtorek, 2 stycznia, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy przekazały Agencji Uzbrojenia 4 kolejne zmodernizowane czołgi Leopard 2PL, które dołączyły do 14 wozów przekazanych w ubiegłym roku (L2PL przekazane terminowo).
Jak czytamy w informacji prasowej, do końca grudnia 2023 planowane 4 sztuki czołgów Leopard 2PL pozytywnie przeszły odbiory wojskowe i zostały przekazane użytkownikowi. W minionym roku łącznie trafiło do wojska 18 zmodernizowanych wozów.
Bumar-Łabędy prowadzi modernizację czołgów z równoczesnym wykonaniem przeglądów F oraz dodatkowym przywróceniem ich pełnej sprawności technicznej. Równolegle spółka szkoli załogi, które są zapoznawane z działaniem i funkcjonowaniem nowych urządzeń zastosowanych w wersji Leopard 2PL/M1.
Przypomnijmy, że w połowie grudnia 2023, w podsumowaniu swojej działalności w tym okresie, gliwicka spółka informowała, że zwiększenie liczby zmodernizowanych czołgów w porównaniu do tempa z lat ubiegłych było możliwe dzięki optymalizacji całego procesu prac wykonywanych na poszczególnych etapach modernizacji.
Dla porównania, w 2022 spółka przekazała wojsku 20 czołgów w nowym standardzie, a w 2021 wojsko odebrało 13 Leopardów, natomiast w 2020 – 10 czołgów. Łącznie, dotąd Wojsko Polskie odebrało 61 czołgi (umowa opiewa na modernizację 128 Leopardów 2A4 z opcją na 14 kolejnych, którą aneksowano).
Aktualnie przewidywanym terminem zakończenia realizacji programu jest rok 2027, a realizowana umowa obejmuje modernizację 142 egz., ale możliwe jest ograniczenie umowy o 14 egz., co będzie wiązało się ze zmianą terminu zakończenia kontraktu.
Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy stoją ze strony polskiej na czele programu modernizacyjnego czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL/M1. Pozostałe spółki biorące w nim udział to PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakład Mechaniczny Bumar-Mikulczyce, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i spółka Rosomak. Na mocy porozumienia z 18 lutego 2016 kluczową rolę w programie odgrywa również niemiecka spółka Rheinmetall Landsysteme (RLS). Wartość programu to 3,29 mld zł brutto.
Zakres prac modernizacyjnych do standardu Leopard 2PL pozwolił na podniesienie odporności balistycznej i udoskonalenie systemów obserwacyjnych. Zmiany obejmują wprowadzenie dodatkowego opancerzenia wieży, nowych przyrządów obserwacyjnych dla działonowego (kamera termowizyjna EMES-15 i dwie kamery KLW-1 Astera) i dowódcy (przyrząd obserwacyjno-celowniczy PERI R17 A3L4CP), dzienno-nocną kamerę cofania KDN-1T Nyks i elektrycznego spustu armaty.
Modernizacja obejmuje też instalację pomocniczej jednostki napędowej APU o mocy 17 kVA, zmodernizowanego systemu przeciwwybuchowego i przeciwpożarowego Deugra ze zbiornikami DeuGen-N i cyfrową magistralę komunikacyjną CAN-BUS. Zgodnie z planami wymieniono układ stabilizacji armaty i napędy wieży z hydraulicznych na elektryczne (EWNA). Ponadto z pojazdami zintegrowane zostaną nowe typy amunicji: przeciwpancerna DM63A1 z pociskiem podkalibrowym i wielozadaniowa DM11 z programowalnym pociskiem odłamkowo-burzącym.
Wariant 2PLM1 ma otrzymał z kolei system aktywnego chłodzenia przedziału elektroniki EGPT, funkcję zimnego startu (cold start), zabezpieczającą elektronikę wieży przed spadkiem napięcia podczas rozruchu, funkcję wyboru pierwsze/ostatnie echo dalmierza laserowego, dodatkowe gniazdo do podładowania akumulatorów oraz funkcję PIX pozwalającą dowódcy na automatyczny obrót głowicy optoelektronicznej przyrządu obserwacyjno-celowniczego PERI R17 A3L4CP na pozycję godziny 6. i 12. względem kadłuba.
Więcej o modernizacji w MILMAG 02/2020.
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.