W poniedziałek, 27 stycznia 2025, Agencja Uzbrojenia opublikowała informację z uruchomienia postępowania przetargowego na pozyskanie maksymalnie sześciu kompletów uniwersalnych zestawów do budowy podpór mostów tymczasowych (UZPB). Poprzedni zakup, 12 kompletów, został unieważniony 29 sierpnia 2024.
Zdjęcie: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ)
Przedmiotem zamówienia jest dostawa 6 kompletów (w tym 3 kompletów jako zamówienie podstawowe i 3 kompletów jako zamówienie opcjonalne) uniwersalnych zestawów do budowy podpór mostów tymczasowych. W skład jednego kompletu wchodzą: 2 koparki na podwoziu gąsienicowym wraz z osprzętem do wbijania pali i budowy podpór oraz 2 zestawy niskopodwoziowe (ciągnik siodłowy i naczepa) do ich przewozu.
Termin składania ofert minie 7 marca 2025 o godz. 10.00. Nie upubliczniono kryteriów wyboru oferty. Termin dostaw ustalono na od 1 stycznia 2026 do 30 września 2027.
Zgodnie z wymogami zamawiającego, UZPB ma składać się z maszyny na podwoziu gąsienicowym o masie 25-30 t z wibromłotem i wyposażeniem dodatkowym (młotem hydraulicznym, koszem montażowym, łyżką koparkową, nożycami wyburzeniowymi i płytą zagęszczającą), wieży kafarowej na ramie z dwoma młotami hydraulicznymi (pożądane podwójne wieże), urządzenia do cięcia pali stalowych oraz dwóch pojazdów do transportu maszyny gąsienicowej i wieży kafarowej.
UZPB ma służyć pododdziałom inżynieryjnym Wojska Polskiego do wbijania grodzic, rur, pali (także drewnianych) i innych profili płaskich o długości 12 m (docelowo 15 m), wbijania pali i rur pod kątem, wyrywania powyższych czy wykonywania rusztów palowych dla wszystkich rodzajów podpór mostowych tymczasowych i ścianek szczelnych. Zestawy miały umożliwiać wykonywanie prac ziemnych przy budowie podpór brzegowych oraz przy konieczności korytowania przeszkód wodnych o niskich stanach wody, rozbiórkę uszkodzonych elementów stalowych i betonowych elementów konstrukcji mostowych, a także pracę na lądzie i na przeszkodzie wodnej o każdej porze doby i roku, przez co najmniej 10 godzin bez konieczności uzupełniania paliwa.
Dialog techniczny w tej sprawie ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił 9 czerwca 2020.
W ostatnim czasie Wojsko Polskie otrzymało lub będzie otrzymywać znaczne ilości nowego sprzętu inżynieryjnego w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem (m.in. dla programu Tarcza Wschód, ale nie tylko, co ujawniła ubiegłoroczna powódź w Polsce południowo-zachodniej).
W bieżącym miesiącu 2. Regionalna Baza Logistyczna informowała o zamówieniu maszyn UBM do wytwarzania gotowych elementów konstrukcji stalowych oraz odbiorze partii sprzętu inżynieryjnego (równiarek samobieżnych, spycharek gąsiennicowych ciężkich i walców drogowych wibracyjnych). Zamówiono też nowe spycharko-ładowarki JCB od IH Systems, rozpoczęto odbiór wielofunkcyjnych koparek UDS 214.3 na podwoziu samochodowym Scania XT P460 8×8 (z 36 egz.) i rozpisano przetarg na kolejne (12 egz. + 6 kolejnych jako opcja).