8 grudnia 2023. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 (WZŁ-1) w konsorcjum z Transbit realizują umowę na dokompletowanie aparatowni transmisyjnych RWŁC-10/T. Celem zawartej umowy jest dostosowanie 58 sztuk aparatowni do wymagań współczesnego pola walki (Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. zakończyły I Etap realizacji Umowy na dokompletowanie RWŁC 10/T).
W ubiegłym tygodniu spółka zakończyła realizację I etapu umowy, który obejmował doposażenie i wydanie do wojska 42 egz. RWŁC-10/T. Ponadto w ramach realizowanej umowy w WZŁ-1 przeszkolone zostały 42 etatowe załogi aparatowni. Szkolenia, zakończone egzaminami, przeprowadzone zostały w trybie stacjonarnym, z podziałem na część teoretyczną i praktyczną.
Dla przypomnienia w dniu 30 listopada 2022 Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 w konsorcjum z Transbit zawarły z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę dokompletowania aparatowni transmisyjnych RWŁC-10/T. Kontrakt obejmuje doposażenie aparatowni w najnowsze rozwiązania techniczne, w tym modyfikacje w systemie teleinformatycznym, radioliniowym, okablowaniu i systemie zasilania oraz poprawę warunków pracy operatorów. Zgodnie z harmonogramem konsorcjum ma zrealizować umowę do 2024 (Umowa na dokompletowanie aparatowni RWŁC-10/T).
Produkcja RWŁC-10/T rozpoczęła się w 1998, aparatownie zostały wprowadzone do Sił Zbrojnych 31 marca 2000 rozkazem nr 44/SG/P6 szefa SG, a pierwsze egzemplarze odebrał 11. Batalion Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego, podległy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w 2003. Konsorcjum dostarczyło jak dotąd ponad 400 aparatowni i jedynym właścicielem dokumentacji technicznej i technologicznej do produkcji seryjnej. Obecnie są dostarczane na podwoziu Jelcz 442.
Aparatownie RWŁC-10/T są ruchomymi węzłami łączności, integrującymi sieci komutacji strumieniowej oraz pakietowej. W wersji podstawowej, wyposażone są w trzy radiolinie o przepustowości do 34 Mb/s pracujące w paśmie III+ (1 350 ÷ 2 700 MHz) i umożliwiają zestawianie połączeń radiowych na dystansie do 50 km. Interfejsy umożliwiają podłączenie aparatowni do każdego obecnie istniejącego węzła łączności. Każda aparatownia RWŁC-10/T została wyposażona w zestaw agregatów prądotwórczych w szczelnym elektromagnetycznie kontenerze o wymiarach 2 x 2 x 3 m.
W oparciu o RWŁC-10/T można rozwinąć zintegrowane sieci informatyczne stanowiska dowodzenia zapewniając przy tym pełną gamę usług sieciowych. Serwer zainstalowany na pokładzie kabiny łączności dostosowany jest do wymogów aplikacji, które są wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP, w tym na misjach poza granicami kraju.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.