W środę, 18 grudnia 2024, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 z Zegrza (WZŁ-1) poinformowały, że w bieżącym miesiącu zakończyły się odbiory Przenośno-Przewoźnych Terminali Satelitarnych (PPTS) po przeprowadzonej modyfikacji.
Wprowadzone zmiany obejmują przede wszystkim najnowocześniejsze rozwiązania modemowe oraz elementy toru nadawczego. Dzięki nim terminale WZŁ-1 są w pełni kompatybilne z innymi użytkowanymi obecnie urządzeniami, tworząc jeden wspólny satelitarny system transmisyjny SZ RP. Przeprowadzona modyfikacja znacząco zwiększyła możliwości terminali, łatwość obsługi oraz ich niezawodność. Komisja powołana przez Zamawiającego potwierdziła wykonanie usługi na każdym terminalu. W tracie odbiorów spółka przeprowadziła również szkolenia załóg z obsługi PPTS po dokonanej modyfikacji.
Tym samym Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 dostarczyły 10 kpl. zmodyfikowanych terminali satelitarnych PPTS do użytkowników przewidzianych na rok 2024.
Prace były wykonywane na podstawie zwartej umowy o wartości 47 154 480 zł w dniu 1 sierpnia br. z 3. Regionalną Bazą Logistyczną w Krakowie na modyfikacje 40 Przenośno-Przewoźnych Terminali Satelitarnych (PPTS-1,8) v.1 i v.2. Umowa ma zostać sfinalizowana w 2026.
PPTS-1,8 przeznaczony jest do zapewnienia wielopasmowej łączności na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Pracuje w trzech zakresach częstotliwości: C, X i Ku oraz topologiach sieciowych: gwiazda, krata i połączeniach punkt-punkt. Umożliwia uruchomienie sieci łączności satelitarnej w systemie TDMA lub SCPC. Spełnia w pełni parametry satelitarne określone w dokumentach standaryzacyjnych NATO (STANAG 4484 i 4486) oraz MIL-STD 188-164A.
Terminal jest wykonany w wersji militarnej i wyposażony w zestaw antenowy FlyAway 1,8m (v.1) lub 2,4m (v.2). Ponadto w zestawie satelitarnym zastosowano dodatkowe elementy wyposażenia typu router IP i łącznico-krotnica ŁK-24, a także system zasilania awaryjnego – zespół prądotwórczy (diesel) 4 kW oraz urządzenie UPS.
Warto podkreślić, że podsystem łączności satelitarnej jest jednym z zasadniczych elementów systemu teleinformatycznego SZ RP rozwijanego na Stanowiskach Dowodzenia.
Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 od blisko 15 lat są istotnym dostawcą pasma satelitarnego, na bieżąco zabezpieczają serwis techniczny produkowanych terminali zarówno w kraju jak i poza granicami, m.in. na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW): w Iraku, Afganistanie, Kuwejcie, Kosowie i na Litwie.