W poniedziałek, 3 lutego 2025, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP poinformował, że 31 stycznia br. podpisał list intencyjny z wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym (WCBKT). Dokument sygnowali prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Hubert Cichocki i dyrektor Łukasiewicz – PIAP, Piotr Szynkarczyk oraz prezes zarządu WCBKT, Roman Fiszer.
Obszary, których dotyczyć ma współpraca – oprócz robotyki mobilnej, systemów wsparcia dla wojska oraz technologii wspierających bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe – obejmują analizę możliwości uruchomienia wspólnych linii technologicznych, które pozwolą na efektywną implementację innowacyjnych rozwiązań oraz optymalizację procesów produkcyjnych. Wszystkie one mieszczą się w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa – jednego z czterech kierunków strategicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Łukasiewicz – PIAP, jest krajowym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w dziedzinie robotyki i systemów automatyki, a jego rozwiązania znajdują zastosowanie w jednostkach Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej i innych służb (Robot bojowy i robot ewakuacji medycznej PIAP na MSPO 2024).
Z kolei WCBKT, jako część Grupy Kapitałowej PGZ, od ponad 50 lat specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji sprzętu do naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP), urządzeń szkolno-treningowych oraz systemów i zespołów, wykorzystywanych w produkcji nowoczesnych wzorów uzbrojenia. Produkowane urządzenia NOSP wykorzystywane są we wszystkich bazach i jednostkach lotniczych w Polsce. Spółka projektuje i produkuje zasilacze elektroenergetyczne, zasilacze hydrauliczne, dystrybutory tlenu, azotu, powietrza, gazyfikatory tlenu i azotu, sprężarki powietrza, osuszacze, urządzenia diagnostyczne.
Współpraca obejmować będzie opracowanie nowych generacji robotów mobilnych do zastosowań wojskowych i służb mundurowych, zaawansowanych systemów wspierających logistykę i obsługę techniczną sprzętu wojskowego, a także integrację nowoczesnych linii technologicznych do produkcji i testowania tych rozwiązań. Planowane są również wspólne prace nad automatyzacją procesów operacyjnych oraz wdrażaniem innowacyjnych systemów zasilania i zarządzania energią dla infrastruktury obronnej. Dzięki połączeniu kompetencji Łukasiewicz – PIAP i WCBKT, powstaną technologie o kluczowym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa państwa, odpowiadające na dynamicznie zmieniające się potrzeby sektora zbrojeniowego.
Na podstawie informacji prasowej
Robotyka mobilna, systemy wsparcia dla wojska oraz technologie bezpieczeństwa i zarządzanie kryzysowe to część obszarów, w których współpracować będą #Łukasiewicz – PIAP oraz Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. #WCBKT @PGZ_pl
👉https://t.co/nKu4CfXkj8 pic.twitter.com/sYdG96z1UZ— Łukasiewicz – PIAP (@PIAP_Institute) February 4, 2025