W poniedziałek, 13 stycznia 2025, 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy opublikował informację z podpisania umowy o wartości 169 996 027,70 zł z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia (WZU) z Grudziądza, wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) na przeprowadzenie napraw głównych przeciwlotniczych rakietowych wozów bojowych (PRWB) 9A33BM2/3-P systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu 9K33M2 Osa-P (w kodzie DIA/NATO: SA-8 Gecko).
Kryteriami wyboru oferty były cena (60%) i gwarancja (40%). Oferta została wybrana 9 grudnia 2024, a umowa została podpisana 18 grudnia (WZU były jedynym oferentem). Termin jej realizacji minie 27 listopada 2026. Pracami ma zostać objętych osiem egzemplarzy PRWB 9A33BM2/3-P systemu 9K33M2 Osa-P, z opcją na maksymalnie dwa kolejne (jeśli uzyskane zostaną dodatkowe środki finansowe), będących na wyposażeniu pułków przeciwlotniczych Wojsk Lądowych.
Wykonawca w ramach usługi wykonania naprawy głównej przeprowadzi 24-godzinne szkolenie (3 dni szkoleniowe), w którym nie mniej niż połowa zajęć będzie obejmować czynności praktyczne dla 12 funkcyjnych w 2025 oraz 12 funkcyjnych w 2026. Wykonawca przeprowadzi również dodatkowe szkolenie pełnej obsługi w wymiarze 8 godzin z eksploatacji urządzeń zintegrowanych podczas naprawy. Szkolenie to odbędzie się po przeprowadzonym remoncie podczas przekazania sprzętu do użytkownika.
Wraz z zestawami w wersjach 9K33M2 Osa-AK i 9K33M2 Osa-AKM, zestawów rodziny Osa powinno być w Wojsku Polskim około 64 egzemplarze (w tym 17 zmodernizowanych do wersji Osa-AKM-P1 Żądło), ale jakaś część (nieoficjalnie) miała trafić do Ukrainy jeszcze w 2022 (Ukraińskie zestawy przeciwlotnicze Osa-AKM z pociskami R-73).
W latach ubiegłych, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia zmodernizowały polskie zestawy Osa w następujących podstawowych kierunkach: zwiększenie detekcyjności wykrywania celów w kanałach radiolokacyjnych i optoelektronicznych, precyzyjną identyfikację IFF swój-obcy w standardzie Mark XII Mod 4 i upgrade do Mark XIIA, Mod 5 i S, zwiększenie odporności na zakłócenia radioelektroniczne, zwiększenie poziomu maskowania radioelektronicznego, poprawę zobrazowania na cyfrowych wskaźnikach informacji radiolokacyjnej i wizyjnej, precyzyjne określenie położenia w terenie oraz zwiększenie niezawodności kluczowych elementów SA-8. Modernizacja została przygotowana w sposób umożliwiający wymianę dowolnego zespołu lub systemu na nowy. Wolne miejsca uzyskane w wyniku modernizacji mogą zostać wykorzystane na instalację dodatkowych, nowoczesnych systemów niestosowanych dotychczas w tym systemie.