W poniedziałek, 14 kwietnia 2025, amerykański portal branżowy The War Zone uzyskał informację od korporacji RTX na temat, ujawnionego w ubiegłym miesiącu nieznanego wcześniej pocisku rakietowego, któremu amerykańskie Wojska Lądowe (US Army) nadały kryptonim 670, prezentując fotografię ze startu z wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych na bojowym wozie piechoty M2A3 Bradley.
Zdjęcie: Sgt. Marita Schwab, US Army via DVIDS
Przypomnijmy, że 2 marca br. w serwisie DVIDS (Defense Visual Information Distribution Service) opublikowano fotografie z ćwiczeń US Army w centrum szkolenia Fort Irwin na pustyni Mojave w Kalifornii o kryptonimie Project Convergence-Capstone 5 (PC-C5). Na jednej z fotografii zauważono ów tajemniczy pocisk z lakonicznym opisem.
Zgodnie z informacją uzyskaną przez redakcję portalu The War Zone od producenta systemu, którym okazała się korporacja RTX, jest to bezzałogowy system amunicji krążącej Coyote LE SR (Launched Effect, Short-Range), który jest nowym oznaczeniem dla Coyote 3, wywodzącej się z systemu przeciwdronowego Coyote 2. Wystrzelenie go z bwp M2A3 Bradley nie wymagało modyfikacji wyrzutni ciężkich przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW 2B.
Co ciekawe, 26 marca br. RTX informowała o teście lotniczego wariantu Coyote LE SR, który został wystrzelony ze śmigłowca wielozadaniowego Bell 407 w Nine Mile Training Center w Teksasie. W bieżącym roku planowane są kolejne testy, a producent nie wyklucza integracji z platformami morskimi, jeśli będzie na to zapotrzebowanie.
Wiadomo, że najnowszy przedstawiciel rodziny Coyote to bezzałogowiec wielozadaniowy o modułowej konstrukcji, przewidziany do rozpoznania, obserwacji i namierzania celów, prowadzenia walki radioelektronicznej (WRE), przekazywania łączności (retranslator) jako system wielokrotnego użytku, ale także jako klasyczny system uderzeniowy – w tym wypadku jednorazowy.
Coyote LE SR ma charakteryzować się wysokim stopniem autonomii współdziałania (collaborative autonomy) z innymi systemami, w tym czujnikami, w czasie rzeczywistym. System jest prawdopodobnie napędzany silnikiem odrzutowym po początkowym wsparciu rakietowym podczas startu. Ma klasyczny cylindryczny kształt kadłuba, podzielony na trzy sekcje wraz z trzema rozkładanymi kratownicowymi powierzchniami sterowymi, które są rozkładane podczas lotu. W porównaniu z Coyote 2 zauważalny jest brak charakterystycznych płetw wzdłuż kadłuba i czterech sterów ogonowych.
Coyote LE SR może być odpowiedzią na zapotrzebowanie w US Army na systemy bezzałogowe wielokrotnego użytku (niekinetyczne), podczas gdy w ramach programu ALE (Air-Launched-Effects) poszukiwane są rozwiązania tego typu dla śmigłowców szturmowych i wielozadaniowych.
Pierwsza generacja systemu Coyote została opracowana przez nieistniejącą już spółkę Advanced Ceramic Research, pierwotnie dla amerykańskiej Marynarki Wojennej (US Navy) w 2004 jako SL-UAV (Sonochute-Launched UAV) do misji zwiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR). Spółka ta została w 2009 zakupione przez BAE Systems, a niedługo potem odsprzedana dawnym właścicielom, funkcjonującym pod nową nazwą – Sensintel. W 2015 spółka została zakupiona przez Raytheona (obecnie część RTX), która rozwinęła drugą i trzecią generację.