Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP przygotował ekspozycję robotyki mobilnej na stoisku 57 w Hali D. Swoją premierę na targach będzie miał robot PIAP IBIS w wersji transportowej i ewakuacji medycznej. Na stoisku zaprezentowana też zostanie najnowsza wersja robota bojowego PIAP HUNTeR ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia ZMU-03, która została dodatkowo wyposażona w lidary i kamery stereowizyjne, wspomagające świadomość sytuacyjną operatora.
PIAP HUNTeR / Zdjęcie: Anna Jurczak
PIAP HUNTeR to polski projekt bezzałogowego pojazdu lądowego, który w zależności od konfiguracji może służyć do obserwacji i patrolowania granic, terenów wojskowych lub miejskich, zadań logistycznych, a także do wsparcia ogniowego lekkiej piechoty czy osłony kolumny wojsk zmechanizowanych (Eurosatory 2024: Debiut zagraniczny polskiego robota PIAP HUNTeR z wieżą ZMU-03).
Robot PIAP HUNTeR został zaprezentowany na FEX 2024 ze Zdalnym Modułem Uzbrojenia ZMU-03 wyposażonym w karabin maszynowym 12,7 mm. Producentem wieży jest firma AREX z Grupy WB, którą programiści z Łukasiewicz-PIAP i z AREX zintegrowali z panelem sterowania robota (LOST-UAV: Bezzałogowy system antydronowy od PIAP).
Zdalny Moduł Uzbrojenia ZMU-03 to opracowany przez AREX lekki system wieżowy wyposażony w karabin kal. 12,7mm (M2 Browning), 4 wyrzutniki granatów dymnych oraz głowicę obserwacyjną. Wyrób przeznaczony jest przede wszystkich dla lekkich pojazdów kołowych, w tym platform bezzałogowych. Głowica obserwacyjna wyposażona jest w kamerę dzienną, termowizyjną oraz dalmierz laserowy, umożliwiając wykrycie, rozpoznanie i śledzenie obiektów na polu walki zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych. Wieżyczka posiada również system stabilizacji karabinu oraz głowicy, a także wideotraker, dzięki którym operator może prowadzić precyzyjną obserwację oraz prowadzenie ognia w trakcie poruszania się pojazdu nosiciela w terenie. Sterowanie wieżą odbywa się ze stanowiska operatora zabudowanego na pojeździe lub zdalnie – za pomocą konsoli przenośnej PIAP lub z Osobistego Systemu Dowodzenia i Obserwacji U-GATE WB Electronics z Grupy WB (Debiut uzbrojonego PIAP HUNTeR podczas MSPO 2023).
PIAP HUNTeR to pojazd bezzałogowy o masie 4 ton, długości 470 cm i szerokości 220 cm. Pojazd napędzany jest przez dwa trakcyjne silniki elektryczne. PIAP HUNTeR osiąga prędkość ok. 50 km/h (w zależności od wersji wyposażenia i zastosowania). Platforma wyposażona została w osiem kamer wysokiej rozdzielczości HD. Dodatkowo kamery systemu ZMU-03 mogą również wspomagać operatora przy sterowaniu platformą jak i przy wykonywaniu rekonesansu. Robot został także wyposażony w lidary i kamery stereowizyjne, które wspomagają świadomość sytuacyjną operatora (HUNTeR z ZMU-03 debiutuje na poligonie).
Zamontowany na pojeździe generator prądotwórczy zasila akumulator trakcyjny. Zastosowany hybrydowy układ zasilania pozwala zarówno na długą pracę robota jak i umożliwia ciche poruszanie się w trybie wyłącznie elektrycznym. Sterowanie pojazdem odbywa się za pomocą konsoli przenośnej z możliwością podłączenia dodatkowego ekranu.
PIAP IBIS / Zdjęcie: Anna Jurczak
Podczas targów zostanie również zaprezentowany robot PIAP IBIS w wersji transportowej i ewakuacji medycznej. Jest to 6 kołowa platforma mobilna z napędzanymi wszystkimi kołami i adaptacyjnym zawieszeniem zapewniającym optymalny kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie wysoką mobilność. W miejsce standardowego manipulatora zamontowano kosz wraz z mocowaniem noszy. Na burtach kosza zamontowane zostały panele systemu MOLLE umożliwiające montaż różnorodnego wyposażenia (np. plecak medyczny). Po obu bokach robota umieszczone są składane półki powiększające powierzchnię ładunkową. Prędkość maksymalna robota to 10 km/h, masa własna to 250 kg a udźwig maksymalny to ok. 200 kg (zależny od rodzaju terenu i misji).
Urządzenie zostało dostosowane do transportu wszelkiego rodzaju ekwipunku i zaopatrzenia, również lekkiej piechoty, jak plecaków, amunicji czy ręcznych jednostrzałowych wyrzutni przeciwpancernych lub do przewożenia rannego przy wykorzystaniu szybko, łatwo i stabilnie montowanych noszy typu TALON II 90C.
PIAP IBIS w wersji ewakuacji medycznej / Zdjęcie: Anna Jurczak
Robot PIAP IBIS może być sterowany z konsoli robota PIAP HUNTeR, może służyć jako wsparcie obserwacji dzięki zamontowanej głowicy PTZ z kamerą dzienno-nocną z zoomem oraz kamerą termowizyjną. Sterowanie radiowe mniejszego robota w sieci z robotem bojowym PIAP HUNTeR pozwala na wzajemne przekazywanie sygnału radiowego przedłużając zasięg operacyjny jednej lub drugiej platformy bezzałogowej. Na obydwu pojazdach zamontowany jest system pozycjonowania oparty na GNSS dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie pozycji, współrzędnych geograficznych oraz kierunku ruchu robotów (heading) na podkładzie mapowym panelu sterowania, na którym zaznaczana może być również trasa przejazdu.
Robotyka mobilna EOD i CBRN zostanie zaprezentowana wraz z zintegrowanym, wielofunkcyjny, mobilnym Spektrometrem Promieniowania PM1401K-3P. To urządzenie typu „wszystko w jednym” do wykrywania promieniowania, pomiaru dawki i skażenia, spektrometrii i identyfikacji radionuklidów.
Spektrometr jest dostosowany do różnorodnych zadań kontroli promieniowania, w tym pomiaru równoważnika dawki w otoczeniu, wykrywania źródeł promieniowania alfa, beta, gamma i neutronów, pomiaru gęstości strumienia promieniowania alfa i beta, pozyskiwania widm gamma oraz identyfikacji radioizotopów. Co najważniejsze kontrolę za pomocą PM1401K-3P możemy wykonać zdalnie przy pomocy robotów PIAP a wyniki pomiarów ukazują się w czasie rzeczywistym na panelu sterowania bazy mobilnej.
Izolacja niebezpiecznych materiałów zostanie zaprezentowana na stoisku Instytutu z zastosowaniem gazoszczelnego pojemnika przeciwwybuchowego ALA od firmy JAKUSZ Sp. z o.o. ALA o pojemności do 120g w ekwiwalencie TNT pozwala na ochronę otoczenia przed skutkami wybuchu mniejszych ładunków i ewentualnymi skutkami detonacji, jak fala uderzeniowa, ciśnienie, fala akustyczna, odłamki, płomień, toksyczne gazy, ochrona CBRN.
Ciężki robot pirotechniczny PIAP IBIS z manipulatorem będzie prezentowany podczas MSPO na stoisku B – 19 partnera firmy, JAKUSZ Sp. z o.o. z Kościerzyny.
Robot instytutu będzie obsługiwał zdalny załadunek pojemnika przeciwwybuchowego na pojeździe TUMAK typu pick-up 6×6.
TUMAK to wysokiej mobilności pojazd szybkiego reagowania EOD & CBRN z gazoszczelnym pojemnikiem przeciwwybuchowym. Pojazd pozwala na szybką i bezpieczną izolację materiałów niebezpiecznych i wybuchowych (do 1,5 kg w ekwiwalencie TNT) oraz ładunków mogących zawierać materiały CBRN. Integracja z pojazdem typu pick-up 6×6 umożliwia natychmiastowe przemieszczenie oraz realizację zadań w obszarach zurbanizowanych o ograniczonej przestrzeni i dużym natężeniu ruchu jak i w trudnym, nieutwardzonym terenie.
Ostatnim eksponatem prezentowanym przez Instytut będzie robot kamikaze. Urządzenie opracowane na bazie platformy lekkiego robota plecakowego LRR i kierunkowej miny przeciwpancernej SPPŁW „Tulipan” bydgoskiej firmy Belma z Grupy PGZ.
Platforma robota to sprawdzona w Wojsku Polskim wersja lekkiego robota rozpoznawczego (LRR) model Robot Inżynieryjny 1507. Sterowanie robota na odległość 800 metrów pozwala na zdalne użycie przeciwpancernej miny kierunkowej zamontowanej na bazie mobilnej urządzenia. Konstrukcja jest odpowiedzią na zainteresowanie takimi rozwiązaniami wyrażonymi przez klientów podczas ostatnich targów zbrojeniowych Eurosatory w Paryżu.
Nowoczesny efektor jest wyposażony w czujniki i kamery, dzięki którym może wykryć i zaatakować cel odległy nawet o kilkadziesiąt metrów. SPPŁW (Sterowany Przeciwpancerno Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy) „Tulipan” ustawiony jest na podstawie robota mobilnego. Operator urządzenia może w bezpiecznej odległości operować małym uzbrojonym robotem a następnie wykryć nadjeżdżający pojazd i wystrzelić, kiedy ten znajdzie się dokładnie na wprost kierunkowego ładunku kumulacyjnego z penetratorem formowanym wybuchowo (EFP – Explosively Formed Projectile). Efektor jest w stanie przebić pancerz o grubości 60 mm RHA.
Informacja prasowa