23 listopada br. niemiecka grupa Rheinmetall AG ogłosiła przejęcie na przełomie 2021 i 2022 bankrutującej niemieckiej spółki EMT Ingenieurgesellschaft Dipl.-Ing. Hartmut Euer z siedzibą w Penzberg w Bawarii, która produkuje rozpoznawcze, bezzałogowe statki latające (bsl) (C4I: Współpraca Rheinmetall z grecką Intracom Defense).
Niemiecka grupa Rheinmetall AG ogłosiła przejęcie na przełomie 2021 i 2022 bankrutującej niemieckiej spółki EMT, która produkuje systemy bezzałogowe
EMT ogłosiła niewypłacalność w grudniu 2020, a z racji, iż jest dostawcą bsl Luna NG dla niemieckiej Bundeswehry, gdzie stanowią ważny element systemów klasy C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Information/Intelligence, Surveillance, Targeting Acquisition and Reconnaissance), służąc jako taktyczny przekaźnik wymiany danych, więc dalsze utrzymanie jej kompetencji w tym zakresie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Transakcja wymaga jeszcze zgody niemieckiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (Bundeskartellamt) i innych zgód regulacyjnych. Co ciekawe, w kwietniu br. kierownictwo EMT prowadziło negocjacje w sprawie sprzedaży spółki izraelskiej Rafael Advanced Defense Systems, więc można spodziewać się, że złoży ona do Bundeskartellamt protest w tej sprawie przeciwko Rheinmetall AG.
Założona w 1978 roku jako Elektro-Mechanische Technologie w Gauting pod Monachium, spółka EMT zatrudnia obecnie około 200 wysoko wyspecjalizowanych pracowników w czterech lokalizacjach: Penzberg (Górna Bawaria, siedziba od 1987), Iffeldorf (także Górna Bawaria), Abenberg (Środkowa Frankonia) i Osterrönfeld (Szlezwik-Holsztyn).
W grudniu 2020 roku EMT ogłosiła niewypłacalność / Zdjęcia: EMT
Przyczyną trudności finansowych miało być embargo na jednego z klientów zagranicznych spółki oraz opóźnienie dużego projektu, realizowanego dla Bundeswehry. Rheinmetall AG zadeklarowała, że zachowa wszystkie cztery lokalizacje przejmowanej spółki i zintegruje je zresztą grupy. EMT ma stać się częścią spółki-córki grupy, Rheinmetall Technical Publications z siedzibą w Bremie.
EMT produkuje bsl typów Aladin, Luna, Luna NG i Luna NG VTOL o zasięgu do 100 km. Samoloty Luna były używana przez Bundeswehrę od 2000 roku w Kosowie, Macedonii i Afganistanie, a od 2016 również w Mali. W międzyczasie opracowano Luna NG.
Warto dodać, że przejęcie EMT to nie jedyna w ostatnim czasie działalność biznesowa grupy Rheinmetall AG. 19 listopada br. ogłoszono przejęcie zatrudniającej 90 osób spółki Zeppelin Mobile Systeme z siedzibą w Meckenbeuren w Badenii-Wirtembergii, która połączy się z Rheinmetall Project Solutions. Przejmowany podmioty zajmuje się produkcją kontenerów dla cywilnych służb medycznych oraz wojskowych punktów dowodzenia.