Jak poinformował rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. Warta (14. ZBOT) Marcin Górka, w niedzielę, 13 lutego br., prawie stu nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową na terenie jednostki w Trzebiatowie. Uroczystość odbyła się w przeddzień 80-lecia utworzenia Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej. – To męstwo i poświęcenie jej żołnierzy – kobiet i mężczyzn jest dla nas wzorem i chlubą – powiedział żołnierzom dowódca 14. ZBOT, płk Tomasz Borowczyk.
W niedzielę, 13 lutego br., prawie stu nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową na terenie jednostki w Trzebiatowie / Zdjęcia: WOT
Przysięga zakończyła tzw. szkolenie podstawowe, które w ramach Ferii z WOT, odbywało się przez 16 dni w 142. batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Złożyło ją prawie stu żołnierzy – była to więc druga co do wielkości przysięga w historii 14. ZBOT – w dużej części uczniów, nauczycieli i studentów. Skorzystali oni z czasu ferii zimowych, by wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
Przysięga odbyła się na placu apelowym 142. blp w Trzebiatowie. Udział w uroczystości wzięły m.in,. rodziny składających żołnierskie ślubowanie żołnierzy, wśród gości był także wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz posłowie Leszek Dobrzyński, Czesław Hoc i Jarosław Rzepa. Uroczyste przyrzeczenie odebrał od nowych żołnierzy dowódca 14. ZBOT płk Tomasz Borowczyk. Przemawiając do swoich żołnierzy podkreślił, że uroczystość ta odbywa się w przeddzień 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej.
To męstwo i poświęcenie jej żołnierzy – kobiet i mężczyzn jest dla nas wzorem i chlubą. Tym bardziej, że jednym z żołnierzy Armii Krajowej jest nasz patron, ppłk Stanisław Jerzy Sędziak pseudonim „Warta”. Cichociemny, elita elit. Z własnej woli wstąpił w szeregi Cichociemnych i wyskoczył w nocy na teren okupowanej Rzeczypospolitej, by walczyć z niemieckim – hitlerowskim, a potem sowieckim okupantem. Poświęcił to, co najcenniejsze bez wahania, skazany przez komunistów na karę śmierci a potem dożywocie – mówił płk Borowczyk. Kombatanci AK są częścią naszej brygadowej rodziny, a nasi żołnierze codziennie im pomagają, wspierają w różnych sytuacjach życiowych, pielęgnują ich mogiły, bo w ten sposób choć po części próbujemy okazać im wdzięczność i szacunek za ich bohaterstwo i poświęcone zdrowie i życie. Nasi kombatanci są dla nas inspiracją, przekazując nam swoje doświadczenia i słowa, które dają siłę do służby Ojczyźnie i naszej lokalnej społeczności – dodał.
Wspomniał także zmarłego nagle przed kilkoma dniami swojego przyjaciela, podpułkownika Artura Filipowicza, dowódcę 151. Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny. – Wczoraj żegnałem mojego przyjaciela Artura Filipowicza, a dziś witam was w szeregach wojska Polskiego. Bezpieczeństwo Rzeczpospolitej i nas wszystkich było jego priorytetem. „Gdy jest łatwo – jest nudno” – takie było jego motto. U nas nie jest łatwo i nie jest nudno. Cześć jego pamięci, odpoczywaj w spokoju przyjacielu – mówił płk Borowczyk.
Galeria zdjęć z przysięgi:
Do dnia przysięgi, żołnierze przygotowywali się podczas bardzo intensywnego, trwającego 16 dni szkolenia. W tym czasie nie rozstawali się ze swoją bronią. Instruktorzy szkolili ich z taktyki wojskowej, udzielania pierwszej pomocy, topografii, strzelania, zasad żołnierskiego zachowania i wreszcie żołnierskiej musztry. Przed złożeniem przysięgi, w piątek, żołnierze odwiedzili cmentarz w Kołobrzegu, by uporządkować i zapalić znicze na grobach poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej.
Nasi nowi żołnierze z dumą i poczuciem spełnienia obowiązku wobec bohaterów AK przyjechali tu, na ich groby – mówi ppłk Rafał Gułajewski, dowódca 142. batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie, który nadzorował szkolenie nowych zachodniopomorskich żołnierzy WOT. To był ważny element ich szkolenia, mogli poczuć tę wielką tradycję, którą dziedziczą nosząc znak „Polski Walczącej” na swoim mundurze – dodał.
Była to druga w krótkiej historii przysięga w 142. batalionie lekkiej piechoty, a jednocześnie druga co do ilości żołnierzy taka uroczystość w historii zachodniopomorskiej brygady WOT. Jej dowództwo oraz sztab mieszczą się w Szczecinie-Podjuchach a dwa bataliony: w Choszcznie i Trzebiatowie. Po dwóch i pół roku istnienia 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie tysiąc żołnierzy. Uczestniczą oni w regularnych ćwiczeniach, ale przede wszystkim wspierają społeczność Pomorza Zachodniego. Pomagają w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, poszukiwaniu zaginionych osób czy też wspierają służbę zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Kolejne szkolenie nowych żołnierzy 14. ZBOT odbędzie się w marcu br. w Choszcznie.
Informacja prasowa 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Galeria zdjęć ze szkolenia podstawowego: