W środę, 18 czerwca 2025, w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, dotycząca kwestii bezpieczeństwa systemu energetycznego oraz polskich priorytetów przed nadchodzącym szczytem NATO w Hadze.
Jak podkreślił Prezydent podczas wypowiedzi otwierającej posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, szczyt NATO w Hadze odbędzie się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa.
Nikt się nie spodziewał, że obok eskalacji, z którą od dawna mieliśmy do czynienia na Bliskim Wschodzie, w sensie trwającego konfliktu izraelsko–palestyńskiego i sytuacji w Strefie Gazy, dojdzie potężna eskalacja między Izraelem i Iranem, chociaż NATO w żaden sposób w tym nie uczestniczy – dodał.
Andrzej Duda poinformował, że podczas szczytu NATO będzie podtrzymywał poparcie dla obecności Ukrainy w NATO i dążenie Ukrainy do jak najsilniejszego związania się ze wspólnotą Zachodu.
Trzeba wspierać Ukrainę i Ukraińców w ich prozachodnim kursie – powiedział.
Jak poinformował Prezydent, w Hadze będzie również omawiana kwestia rosyjskiego zagrożenia. W tym kontekście zapowiadane przez Rosję ćwiczenia Zapad–2025 stanowią istotny punkt. Prezydent przypomniał, że ostatni raz te ćwiczenia odbyły się w 2021 roku i ich następstwem była rosyjska agresja na Ukrainę. – Trzeba to jasno komunikować naszym sojusznikom. To wymaga również dodatkowej demonstracji gotowości ze strony NATO – powiedział Andrzej Duda.
Kolejnym tematem szczytu NATO w Hadze ma być podniesienie wydatków na obronność przez kraje Sojuszu. Prezydent przypomniał, że na początku roku wystosował list do Sekretarza Generalnego NATO z propozycją podniesienia wydatków na obronność w krajach Sojuszu do 3% PKB. – Propozycja Marka Ruttego jest dalej idąca – 3,5% na obronność i 1,5% na inne szeroko pojęte wydatki na budowanie systemu bezpieczeństwa w znaczeniu strategicznym. To nie jest dla nas problem w Polsce. My już teraz wydajemy prawie 5% na obronność, więc popieramy tę propozycję – akcentował Andrzej Duda.
Jak podkreślił, ważne jest zachowanie jedności NATO. – Ważne jest też, aby więzi transatlantyckie w ramach Sojuszu były jak najbardziej zacieśniane. My nie jesteśmy zwolennikami tego, żeby obecność amerykańską w Europie w ramach Sojuszu w jakikolwiek sposób ograniczać. Z moich rozmów z Donaldem Trumpem, jak też przedstawicielami amerykańskiej administracji nie wynikało jakiekolwiek ograniczenie militarnej obecności amerykańskiej w Polsce – poinformował.
Od 2022 roku Prezydent Duda co roku zwołuje RBN w związku ze szczytem NATO; w 2022 i 2023 roku posiedzenie Rady odbyło się po szczytach NATO, w ub. r. – przed wylotem polskiej delegacji na Szczyt w Waszyngtonie.
Pod koniec kwietnia, po szczycie Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda zapowiadał zwołanie RBN ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nawiązał do blackoutu, który dotknął wtedy Hiszpanię, Portugalię i część Francji, podkreślając, że dla nas wszystkich to jest taki swoisty sygnał ostrzegawczy.
W wypowiedzi otwierającej posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent stwierdził, że powinniśmy wyciągnąć wnioski z doświadczeń Hiszpanów.
Jest niemało obaw wokół tego, czy mamy spójność rządowych dokumentów strategicznych dotyczących obszaru energetyki. Będziemy dyskutowali, na jakim etapie jest nasza pierwsza inwestycja nuklearna, czyli budowa elektrowni jądrowej, którą w tej chwili realizujemy. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2036 roku, to już są trzy lata opóźnienia w stosunku do pierwotnych założeń. To jest bardzo poważna sprawa – akcentował.
Uczestnicy posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego:
- Andrzej Duda – Prezydent RP
- Karol Nawrocki – Prezydent elekt RP
- Szymon Hołownia – Marszałek Sejmu RP
- Małgorzata Kidawa–Błońska – Marszałek Senatu RP
- Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów
- Władysław Kosiniak–Kamysz – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej
- Tomasz Siemoniak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych
- Radosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych
- Jakub Jaworowski – Minister Aktywów Państwowych
- Wojciech Wrochna – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przemysłu
- Michał Jaros – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii
- Jan Grabiec – Minister – Członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
- Mariusz Błaszczak – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość
- Zbigniew Konwiński – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni
- Paweł Śliz – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga
- Piotr Zgorzelski – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Drog
- Anna Maria Żukowska – Przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy
- Grzegorz Adam Płaczek – Przewodniczący Klubu Poselskiego Konfederacja
- Adrian Zandberg – Wiceprzewodniczący Koła Poselskiego Razem
- Marek Jakubiak – Przewodniczący Koła Poselskiego Wolni Republikanie
- gen. broni rez. Dariusz Łukowski – Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Sekretarz Stanu, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
- Małgorzata Paprocka – Szef Kancelarii Prezydenta RP
- Marcin Mastalerek – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szef Gabinetu Prezydenta RP
- Wojciech Kolarski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Szef Biura Polityki Międzynarodowej
- gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik – Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego
- Mieszko Pawlak – Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ds. Międzynarodowej Polityki Bezpieczeństwa
- Wiesław Kukuła – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Zgodnie z Art. 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.