Do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o obronie Ojczyzny oraz niektórych innych ustaw, którego przyjęcie przez Radę Ministrów zaplanowano na pierwszy kwartał br. Wśród proponowanych zmian jest m.in. otwarcie rachunku w Banku Rezerw Federalnych USA przeznaczonego do obsługi umów związanych z pozyskiwaniem uzbrojenia i usług w ramach programu wojskowej sprzedaży zagranicznej FMS (Foreign Military Sales).
Boeing AH-64E Apache Guardian / Zdjęcia poglądowe: US Army
Jak czytamy w upublicznionym tekście zmieniającym ustawę o obronie Ojczyzny, w podpunkcie 5) projekt przewiduje dodanie do ustawy nowego art. 38a ma na celu umożliwienie otwarcia rachunku w banku centralnym państwa realizującego zamówienia na zakup sprzętu wojskowego lub usług z nim związanych w ramach programów międzyrządowych, w których uczestniczy strona polska. Ma to umożliwić w szczególności otwarcie rachunku w Banku Rezerw Federalnych (BRF) USA dedykowanego do obsługi umów związanych z pozyskiwaniem uzbrojenia i usług w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).
Obecnie strona polska przekazuje, zgodnie z procedurami FMS, środki pieniężne na wskazany przez stronę amerykańską rachunek bankowy, zarządzany przez amerykańską agencję rządową DSCA, która obsługuje umowy FMS. Rachunek ten jest własnością rządu USA i wszelkiego rodzaju koszty jego funkcjonowania ponosi strona amerykańska, a zdeponowane na nim środki finansowe nie przynoszą korzyści z tytułu ich oprocentowania.
Jednocześnie, w związku z wojną na Ukrainie strona amerykańska przyjęła program pomocowy dla sojuszników wspierających Ukrainę w postaci pożyczek bezpośrednich i gwarancji (Foreign Military Finansing – FMF Direct Loan iFMF Loan Guarantee).
Z uwagi na znaczną wartość umów zawieranych w ramach programów FMF Direct Loan i FMF Loan Guarantee, strona amerykańska zaproponowała otwarcie przez stronę polską rachunku bankowego w Banku Rezerw Federalnych USA. Polska byłaby właścicielem tego rachunku, na który byłyby przelewane zdeponowane w USA i czasowo niewykorzystane środki finansowe (np. ze względu na opóźnienia w kontraktacji).
Takie rozwiązanie dałoby możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych z lokat od niewykorzystanych czasowo środków finansowych przelanych na ten rachunek bankowy i mogłyby być wykorzystane na pokrycie bieżącej obsługi rachunku oraz przekierowane poprzez wpłaty na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) na finansowanie innych programów modernizacyjnych.
https://twitter.com/wpawluszko/status/1908074659469250677