W opiece nad chorymi na COVID-19 przebywającymi w szpitalu tymczasowym na Okęciu Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) pomagają podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) w Warszawie. Działania będą prowadzone w systemie rotacyjnym przez cztery tygodnie. Pierwsza grupa czterdziestu przeszkolonych podchorążych została skierowana do szpitala 31 stycznia br.
W opiece nad chorymi na COVID-19 przebywającymi w szpitalu tymczasowym na Okęciu pomagają podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej / Zdjęcie: WAT
Żołnierze Wojskowej Akademii Technicznej po raz kolejny udowadniają, że można na nich polegać w sytuacjach kryzysowych. Pomagamy i wspieramy, bo taka jest nasza misja, żołnierzy Wojska Polskiego, być zawsze tam, gdzie sytuacja wymaga zaangażowania i poświęcenia. To szczególny czas próby dla całego społeczeństwa i wszystkich służb. Żołnierze WAT przechodzą tę próbę wzorowo – mówi płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej.
Przed wyjazdem do szpitala podchorążowie przeszli specjalistyczne szkolenie. Specjaliści Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego (WCKMed) w Łodzi udzielili im instruktażu z posługiwania się środkami ochrony m.in. zakładania i zdejmowania masek oraz kombinezonów ochronnych. Z kolei pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przeszkolili żołnierzy w zakresie BHP i czynności związanych z opieką nad osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2.
Udział w akcji to szansa na rozwijanie kompetencji przyszłych dowódców, ale i nauka empatii dla innego człowieka. Doświadczenie zdobyte podczas opieki nad chorymi bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój cech przywódczych młodych żołnierzy – przyszłych oficerów Wojska Polskiego – dodaje płk prof. Przemysław Wachulak.
Pomoc będzie odbywać się w tygodniowym systemie rotacyjnym. Wsparcie podchorążych potrwa do 28 lutego br., tego dnia ostatnia, czwarta zmiana zakończy działania. Podchorążowie zakwaterowani są w hotelu na terenie lotniska. Akcja została zorganizowana tak, aby nie kolidowała z terminami egzaminów sesji zimowej.
Podchorążowie i żołnierze Wojskowej Akademii Technicznej od początku pandemii włączają się w walkę z koronawirusem. Wspierali instytucje resortu obrony narodowej, Sanepid w przeprowadzaniu wywiadów epidemiologicznych, opracowali stronę internetową szpitala tymczasowego, aplikacje, m.in. ułatwiającą dotarcie z pomocą do osób przebywających w izolacji czy wskazującą ogniska zakażenia koronawirusem. Wykorzystując nowoczesne technologie druku 3D wytwarzali przyłbice ochronne dla szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.
Żołnierze WAT systematycznie uczestniczą w akcjach honorowego krwiodawstwa. Kilka dni temu ponownie uruchomili infolinię dla mieszkańców Bemowa przebywających w izolacji lub na kwarantannie. Pomoc obejmuje robienie zakupów, realizację recept, umawianie wizyt lekarskich i udzielanie korepetycji.
Informacja prasowa Wojskowej Akademii Technicznej
https://twitter.com/mblaszczak/status/1488815383184384003