W środę, 30 kwietnia 2025, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Indii pakietu oprogramowania do platformy wymiany danych SeaVision w ramach Indo-Pacyficznego partnerstwa świadomości domeny morskiej IPMDA (Indo-Pacific Partnership for Maritime Domain Awareness) za maksymalnie 131 mln USD (494,54 mln zł).
Zdjęcie: Departament Transportu USA
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w New Delhi wnioskował o możliwość pozyskania oprogramowania SeaVision (w tym jego ulepszenia), usługi logistyczne ze strony polowych zespołów wsparcia technicznego (TAFT), zdalnego wsparcie oprogramowania i analiz, dostępu do dokumentacji SeaVision oraz innych powiązanych elementów logistyki i wsparcia programu. Wykonawcą umowy będzie spółka HawkEye 360.
Zakup będzie realizowany w ramach porozumienia IPMDA pomiędzy USA, Japonią, Australią i Indiami, które zawiązano 24 maja 2022 podczas szczytu liderów Quadrilateral Security Dialogue (Quad) w Tokio. Jej celem jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej w dziedzinie morskiej (Maritime Domain Awareness, MDA) w regionie Indo-Pacyfiku, obejmującym wyspy Pacyfiku, Azję Południowo-Wschodnią oraz region Oceanu Indyjskiego. IPMDA ma wspierać partnerów regionalnych w monitorowaniu ich wód terytorialnych, promując wolny, otwarty i oparty na zasadach Indo-Pacyfik.
Inicatywa opiera się na centrach wymiany danych IFC-IOR (Information Fusion Center-Indian Ocean Region) w Gurugram (Indie), IFC (Information Fusion Center) w Singapurze, PIFFA (Pacific Islands Forum Fisheries Agency) na Wyspach Salomona i PFC (Pacific Fusion Center) w Vanuatu. W lipcu 2024 ogłoszono rozszerzenie IPMDA na region Oceanu Indyjskiego, z naciskiem na program dla Azji Południowej, koordynowany przez IFC-IOR.
SeaVision to internetowa platforma do wymiany danych, która wspiera świadomość sytuacyjną w dziedzinie morskiej (Maritime Domain Awareness, MDA). Umożliwia udostępnianie jawnych danych radiowych (RF) pochodzących z satelitów HawkEye 360, analiz oraz usług szkoleniowych partnerom międzynarodowym. Dzięki temu, w ramach partnerstwa IPMDA, rządy w Waszyngtonie, Tokio, Canberze i New Delhi będą monitorować aktywności morskie, w tym nielegalne połowy, kryzysy humanitarne czy zagrożenia za bezpieczeństwa narodowego.
SeaVision integruje dane RF z innymi źródłami, np. systemem automatycznej identyfikacji AIS (Automatic Identification System), co pozwala na wykrywanie tzw. floty cieni, czyli statków, które wyłączają transpondery AIS, aby ukryć swoją pozycję. Dzięki temu platforma pomaga w identyfikacji i lokalizacji podejrzanych aktywności, wspierając planowanie misji patrolowych czy operacji poszukiwawczo-ratunkowych (SAR).
HawkEye 360 współpracuje m.in. z Naval Information Warfare Center Pacific, dostarczając dane z konstelacji 30 satelitów, które skanują sygnały radiowe na różnych częstotliwościach. 31 października 2022 spółka zawarła w tym celu umowę o wartości 12,2 mln USD.
Przykładem zastosowania SeaVision było wsparcie ćwiczeń Southeast Asia Cooperation and Training (SEACAT) 2022 i 2023, gdzie dane RF pomogły ponad 20 krajom regionu Azji Południowo-Wschodniej w analizie aktywności morskich, zwiększając transparentność i bezpieczeństwo w takich obszarach, jak Morze Południowochińskie.