We wtorek 8 grudnia do Gdyni po remoncie powrócił okręt szkolny ORP Wodnik. Załoga zaliczyła już zadanie programowe O-1, a teraz przygotowuje się do zaliczania zadania O-2. Na początku 2021 roku okręt odbędzie rejs nawigacyjno-szkoleniowy z kadrą naukową i podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej.
ORP Wodnik przed wejściem do macierzystego portu w Gdyni
Umowę o wartości 26 mln zł na remont średni i dokowy okrętu podpisano 16 kwietnia 2019 r. pomiędzy Komendą Portu Wojennego w Gdyni, a firmą Net Marine Power Service Sp. z o.o. ze Szczecina. W trakcie remontu wymieniono lub zmodernizowano większość mechanizmów okrętowych, przeprowadzono naprawę i częściową wymianę włazów, luków i iluminatorów. Okręt został wyposażony w nowe urządzenia nawigacyjne, w tym opracowany w Akademii Morskiej w Szczecinie nawigacyjny system wspomagania decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu Navdec, który został włączony do systemu zintegrowanego mostka nawigacyjnego Wodnika (H-12 Semko na próbach w morzu, 2020-10-27).
Widoczne zmodyfikowane oszklenie mostka nawigacyjnego (zastąpienie czterech par otworów okiennych, czterema pojedynczymi)
Na głównym stanowisku dowodzenia zainstalowano nowoczesne konsole, poprawiono widzialność i komfort pracy służby wachtowej poprzez zwiększenie możliwości obserwacji. Poprawiono także funkcjonalność pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych, przystosowując je do współczesnych standardów. ORP Wodnik uzyskał także zdolność do uzupełniania ładunków płynnych i stałych w morzu oraz transportu dodatkowych ładunków.
Okręt został wyposażony w nowe urządzenia nawigacyjne, w tym opracowany w Akademii Morskiej w Szczecinie nawigacyjny system wspomagania decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu Navdec / Zdjęcia: Marynarka Wojenna RP
ORP Wodnik to okręt szkolny projektu 888 wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Banderę podniesiono na nim przeszło 44 lata temu – 28 maja 1976 r. W trakcie służby brał m.in. udział w operacji Pustynna Burza, gdzie po odpowiednim przystosowaniu pełnił funkcję okrętu szpitalnego. Zasadniczym przeznaczeniem okrętu jest szkolenie przyszłych kadr dla Marynarki Wojennej. Na pokładzie prowadzone są praktyki kandydackie, nawigacyjno-szkoleniowe oraz oficerskie, w czasie których podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej zapoznają się z warunkami służby na okrętach. Praktykanci uczestniczą w procesie szkolenia techniczno–specjalistycznego, uczą się użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Bliźniaczy ORP Gryf został wycofany 31 maja 2005 r.