Na zaplanowanych na 18-19 września Dni NATO w Ostrawie & Dni Sił Powietrznych AČR na lotnisku Leoše Janáčka w Mosznowie, czeska spółka ERA Systems po raz pierwszy zaprezentowała pasywny radar dalekiego zasięgu o nazwie PLESS (Passive Long-range ESM Surveillance System) (Izraelskie radary jednak dla Czech).
Podczas trwających Dni NATO w Ostrawie & Dni Sił Powietrznych AČR, czeska spółka ERA Systems zaprezentowała pasywny radar dalekiego zasięgu o nazwie PLESS
Jak podkreśla czeski producent, o ile dotychczas oferowany pasywny system detekcji VERA-NG charakteryzuje się zasięgiem instrumentalnym do 400 km, to PLESS osiąga w tym zakresie parametr aż 700 km. System ma być zdolny do wykrywania statków powietrznych i morskich poza horyzontem radiolokacyjnym (Over-the-horizon, OTH). Dla przykładu podano możliwość wykrycia jednostek pływających na Morzu Bałtyckim z terytorium Republiki Czeskiej.
PLESS jest w stanie wykrywać położenie, lokalizować, analizować i identyfikować obiekty statyczne lub wolno poruszające się, takie jak jednostki pływające czy radiolokatory krótkiego i średniego zasięgu, ale też samoloty załogowe i bezzałogowe. System działa na zasadzie kierunkowego przechwytywania źródła emisji energii elektromagnetycznej w pasmach o częstotliwości od 0,1 do 18 GHz (tzw. Direction Finding), generowanej przez nadajniki radiowe obiektów, które są rozpraszane w troposferze i odbijane od powierzchni Ziemi, daleko poza horyzontem radiolokacyjnym.
Dzięki pasywnej metodzie detekcji, system działa skrycie nie wysyłając sygnałów, które mogłyby doprowadzić do jego zlokalizowania przez przeciwnika. Dlatego może w okresie długoterminowym prowadzić nadzór przestrzeni powietrznej, lądu i powierzchni akwenów morskich w znaczne odległości np. na tyłach przeciwnika. Według ERA Systems, zapewni to wsparcie dla jednostek lądowych w zakresie rozpoznania zagrożeń bez konieczności prowadzenia rozpoznania powietrznego, gdy takowe nie jest możliwe.
Zasięg instrumentalny pasywnego systemu radiolokacyjnego PLESS to aż 700 km / Zdjęcia: Redakcja MILMAG
Jednocześnie może służyć do monitorowania działań morskich na międzynarodowych wodach i wzdłuż wybrzeży. System może zapewniać zdolności wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, śledzić interesujące siły zbrojne cele lub wspomagać uzupełnianie krajowych baz danych referencyjnych poszczególnych celów.
Spółka ERA Systems dziedziczy doświadczenia spółki Tesla z Pardubic, a jej systemy korzystają z 50-letniego rozwoju oryginalnej czeskiej technologii w dziedzinie pasywnej radiolokacji. W ciągu dwóch dekad swojego istnienia sprzedała ponad 100 zestawów pasywnych radiolokatorów do ponad 60 państw na pięciu kontynentach. Systemy te są użytkowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Spółka dostarcza też na rynek cywilny technologie lotniskowe do kontroli ruchu powietrznego oraz śledzenia startów i lądowań statków powietrznych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.