Rok lewarów
Tegoroczna edycja targów SHOT Show pełna była nowości dla miłośników karabinów dźwigniowych, zwanych potocznie lewarami. Nową broń tej kategorii przedstawiły takie marki jak Winchester, Aero Precision czy… Smith & Wesson.
Nowy Model 1854 / Zdjęcia: Smith & Wesson
Enigmatyczna data 1854 jest nawiązaniem do roku powstania przedsiębiorstwa Smith & Wesson, którego pierwszymi produktami były pistolety i karabiny dźwigniowe Volcanic (z których z kolei wywodzi się udany karabin dźwigniowy Henry). O ile zalążki tej konstrukcji pochodzą z XIX wieku, tak modelowi 1854 daleko do tradycyjnego karabinu dźwigniowego. Jego konfiguracja przywodzi na myśl flagowe modele Marlin, cechując się:
- polimerowym łożem i kolbą o agresywnej fakturze,
- szerokim przeziernikiem typu ghost ring,
- systemem M-LOK,
- zamkniętą komorą zamkową z szyną na grzbiecie,
- powiększoną dźwignią.
Lufa
Lufa długości 488 mm (19,25 cala) wytwarzana jest ze stali nierdzewnej 410. Osiem bruzd prawoskrętnych cechuje się skokiem gwintu 1:20 cali (co 508 mm). Zakończenie w postaci gwintu zewnętrznego 11/16×24 pozwala na montaż urządzeń wylotowych, w tym także tłumików które mogą dobrze komponować się z pociskami poddźwiękowymi i powtarzalnym mechanizmem. Na lufie osadzono muszkę ze złotą wstawką.
Pod lufą ciągnie się długi magazynek rurowy o pojemności 9 naboi .44 Magnum, ładowany przez okno w prawej ściance komory zamkowej. Spostrzegawcze oko zauważy wycięcie w obejmie lufy, przeznaczone dla trzpienia wychodzącego ze ścianki magazynka rurowego. O ile przywodzi to na myśl starsze modele karabinów Henry, których magazynek ładowany jest odprzodowo, tak tutaj elementy te są składowymi systemu szybkiego demontażu magazynka (w celu sprawnego i bezpiecznego opróżnienia).
Magazynek rurowy do mniej więcej połowy długości osłonięty jest przez polimerowe łoże, które podobnie jak chwyt cechuje się sekcjami o agresywnej fakturze. Montaż akcesoriów umożliwiają trzy otwory M-LOK, umieszczone na godzinie 3, 6 i 9. Łoże zwieńczone jest końcówką ze stali nierdzewnej, u spodu której znajduje się otwór dla bączka zawieszenia.
Komora zamkowa
Zamknięta od góry komora zamkowa również wykonana jest ze stali nierdzewnej (416). Umieszczenie okna wylotowego po prawej stronie komory umożliwia stworzenie solidnej podstawy pod optykę – z okazji tej skorzystano także w modelu 1854. Powierzchnię komory pokrywa odcinek szyny MIL-STD-1913 z przeziernikiem XS Sights typu ghost ring, przeznaczonym do szybkiego celowania. Szynę montuje się za pomocą otworów, które kompatybilne są z systemami montażowymi standardu Marlin 1894.
Zaraz przed miejscem mocowania kolby mieści się przetykowy bezpiecznik. Kabłąk, zintegrowany z szeroką dźwignią, chroni płaski język spustowy z zagiętą końcówką. Jak już wspomniano wyżej – chwyt polimerowej kolby cechuje się agresywną fakturą. Nie mogło zabraknąć także punktu montażowego dla bączka.
Dane techniczne
Przy długości całkowitej 914 mm, masa Model 1854 wynosi 3 084 g.
Edycja limitowana
W edycji limitowanej, elementy metalowe są koloru czarnego dzięki metodzie fizycznego osadzania z fazy gazowej (Physical Vapour Deposition – PVD). Polimer zastępuje orzech w satynowym wykończeniu. W łożu drewnianym zrezygnowano z systemu M-LOK (choć fizycznie jest to możliwe, co udowadnia FTCS).
Dostępność
Oba modele widnieją już na stronie producenta. Cena modelu standardowego to 1 279 USD, edycji limitowanej – 3 499 USD.
Współpraca reklamowa: Oficjalnym dystrybutorem Smith & Wesson w Polsce jest sklep Kaliber.