Jak poinformowano w czwartek, 30 stycznia 2025, niemiecki Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) zawarł umowę z końcem grudnia 2024 z rodzimą spółką Diehl Defence na rozwój zmodernizowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-powietrze AIM-2000 IRIS-T Block II na potrzeby wojsk lotniczych Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Włoch.
Umowa dotyczy opracowania nowego wariantu pocisku rakietowego oraz uruchomienie jego produkcji seryjnej. Prace będzie nadzorować biuro projektowe IRIS-T (PMO) w BAAINBw. Oprócz Niemiec jako kraju wiodącego, do programu rozwoju dołączyły również Szwecja, Hiszpania i Włochy. BAAINBw podpisał umowę w imieniu tego konsorcjum. Umowa na pociski IRIS-T Block II stanowi ważny kamień milowy dla przyszłości tego systemu uzbrojenia. Nie poinformowano o szczegółach ulepszeń, które będą zawierać się w wersji Block II.
Obecnie użytkowany AIM-2000 IRIS-T Block I to lotniczy wariant pocisku przeciwlotniczego IRIS-T/TCV (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled), którego nową partię 1280 egzemplarzy Niemcy zamówiły 20 grudnia 2023 na potrzeby naziemnych zestawów przeciwlotniczych IRIS-T SLM.
IRIS-T/TCV jest zdolny do zwalczania celów powietrznych w trybie samonaprowadzania się przed (Lock-On Before Launch, LOBL) oraz po wystrzeleniu pocisku (Lock-On After Launch, LOAL) i jest wyposażony w zapalnik zbliżeniowy i uderzeniowy. Został opracowany przez konsorcjum z Diehl Defence na czele we współpracy ze Szwecją, Hiszpanią, Włochami, Grecją, Norwegią i Austrią.
W wersji lotniczej jest używany przez siły powietrzne 13 państw. Od 2005 dostarczono ponad 5000 pocisków, które zintegrowano z samolotami bojowymi Eurofigther Typhoon, F-16, JAS 39 Gripen, Tornado, EF-18, F-5E i IAR-99, a w planach jest integracja z KF-21 Boramae i FA-50 Fightning Eagle (w przypadku KF-21 przechodził już testy w locie).
Trafił także na uzbrojenie naziemnych zestawów przeciwlotniczych IRIS-T SLS o zasięgu 12 km, wspomnianych SLM o zasięgu 40 km i rozwijanego SLX o planowanym zasięgu 80 km, w związku z czym jest modyfikowany pod kątem osiągów. Opracowano też wariant morski, przeznaczony na okręty podwodne, oznaczony jako IDAS (Interactive Defence and Attack System for Submarines). Pociski zostały użyte w warunkach bojowych podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, jako uzbrojenie zestawów IRIS-T SLM i SLS.