Niemieckie wojska lądowe (Heer) poinformowały, że pod egidą Urzędu do spraw Sprzętu, Informatyki i Eksploatacji Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) rozpoczęły się próby polowe karabinka maszynowego MG4A3.
Bundeswehra rozpoczęła próby polowe zmodyfikowanego 5,56 mm karabinka maszynowego MG4A3. Broń ma trafić do uzbrojenia w roku 2021. Do tego standardu mają zostać dostosowane wszystkie używane w wojsku niemieckim MG4, MG4A2 i MG4A2A1.
Broń została przekazana na poligonie Baumholder żołnierzom 26. Pułku spadochronowego (Fallschirmjägerregiments 26) z Zweibrücken wchodzącego w skład 1. Brygady powietrznodesantowej (Luftlandebrigade 1).
Żołnierze mają sprawdzić MG4A3 we wszystkich warunkach, strzelając z postawy leżącej, klęczącej (z wykorzystaniem chwytu przedniego, zwanego w Niemczech chwytem szturmowym) i stojącej do celów znajdujących się na dystansie do 600 metrów. Próby potrwają trzy tygodnie i obejmują oddanie z broni 7 tysięcy strzałów.
Po zakończeniu testów, ma zostać opracowane podsumowanie, które następnie będzie przekazane do producenta broni, przedsiębiorstwa Heckler & Koch (H&K). Jeżeli będzie to wymagane, to do karabinka maszynowego naniesione zostaną poprawki i modyfikacje. Broń ma zostać zamówiona jeszcze w bieżącym roku, a trafić do służby w 2021.
MG4A3 i MG4kA3
Karabinek maszynowy MG4A3 jest bronia wsparcia do amunicji 5,56 mm x 45 NATO. Konstrukcja jest zasilana tylko z taśmy nabojowej. To najnowsza, zmodyfikowana odmiana MG4, karabinka maszynowego wprowadzonego do uzbrojenia niemieckich sił zbrojnych w roku 2005.
Niemcy zamierzają wprowadzić dwie odmiany MG4: podstawową MG4A3 z lufą długości 450 mm i skróconą MG4kA3 – z lufą długości 370 mm. Masa tej pierwszej konstrukcji to 8,6 kg. Szybkostrzelność to 825 strz./min. / Zdjęcia: Maximilian Schulz/Bundeswehr
Obecnie dla Bundeswehry ważna jest jak najdalej idąca unifikacja 5,56 mm karabinków maszynowych MG4 (H&K HK123) i uniwersalnych karabinów maszynowych MG5 (H&K MG121), w szczególności odmiany erkaemowej.
Docelowe MG4A3 i MG5A2 mają charakteryzować się identycznym rozmieszczeniem i działaniem wszystkich manipulatorów. Oznacza to wprowadzenie do karabinka maszynowego możliwości zabezpieczenia broni podczas wszystkich rodzajów ładowania broni, jak to ma miejsce w opracowanym później karabinie maszynowym. Dzięki temu zachowana będzie identyczna obsługa obu konstrukcji.
Co istotne, zaplanowano oby konstrukcje miały dużą wymienność komponentów, co znacznie uprości logistykę. Według BAAINBw, takich samych jest aż 123 części w MG4A3 i MG5A2. Docelowo wszystkie wyprodukowane modele MG4, MG4A2 i MG4A2A1 mają zostać doprowadzone do standardu MG4A3.
Niemcy zamierzają wprowadzić dwie odmiany MG4: podstawową MG4A3 z lufą długości 450 mm i skróconą MG4kA3 – z lufą długości 370 mm. Masa tej pierwszej konstrukcji to 8,6 kg. Szybkostrzelność to 825 strz./min.
Broń ma być kompletowana z celownikiem optycznym 4×30. W przeciwieństwie do wcześniejszych wariantów (MG4, MG4A2 i MG4A2A1) dostarczanych w kolorze czarnym, nowa wersja jest w kolorze ziemistym (RAL8000, brązowo-zielonym).
Odmiany MG4
Niemieckie siły zbrojne wykorzystują obecnie kilka odmian karabinka maszynowego MG4. Podstawowa MG4 to wersja dostosowana do niemieckiego programu żołnierza przyszłości Infanterist der Zukunft pierwszej generacji. Na wzór karabinka G36 (H&K HK50) ma chwyt transportowy zintegrowany z celownikiem optycznym o powiększeniu 3x umieszczony na szynie znajdującej się na pokrywie komory zamkowej.
MG4A1 to odmiana czołgowa, mocowana w bezzałogowej wieży bojowego wozu piechoty Puma i sprzężona z armatą kalibru 30 mm (MG4A1 ESP, Einbauwaffe Schützenpanzer Puma). W porównaniu z podstawową wersją pozbawiona jest dwójnogu, kolby i przyrządów celowniczych. Ma też zmieniony mechanizm spustowy, dostosowany do zdalnego strzelania z wnętrza wozu.
MG4A2 to odmiana wprowadzona wraz z indywidualnym systemem walki IdZ-ES (Erwetertes System) drugiej generacji. Ma zmienioną kolbę z podnoszoną poduszką policzkową, chwyt transportowy został zastąpiony celownikiem optycznym ZO 4×30 na którego korpusie mocowany jest mikrokolimator RSA-S. Dodatkowo model ten wyposażono w łoże z zestawem przycisków pozwalających na komunikację z elementami żołnierza przyszłości (klawisze przyciśnij-i-mów). Dodatkowo karabinki maszynowe są kompletowane z laserowymi wskaźnikami celu i podświetlaczami Vario Ray, nakładkami noktowizyjnymi NSV 600/IRV 600 lub termowizorami.
MG4A2A1 to odmiana MG4A2 pozbawiona łoża dostosowanego do komunikacji z indywidualnym systemem walki IdZ-ES.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.