W czwartek , 5 października, Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) z Rock Island w Illinois oraz Picatinny Arsenal w New Jersey poinformowały o podpisaniu szeregu umów o łącznej wartości 1,5 mld USD (6,5 mld zł) z 9 spółkami z 4 państw, w tym z wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), Zakładami Chemicznymi Nitro-Chem z Bydgoszczy, na wieloletnią produkcję 155-mm amunicji artyleryjskiej.
Umowy z podmiotami z USA, Kanady, Indii i Polski zostały podpisane w ciągu ostatnich dwóch tygodni września br.:
- BAE Ordnance Systems Inc. w Tennessee i Arkansas;
- Security Signals Inc w Tennessee;
- Action Manufacturing Co. w Pensylwanii;
- Day i Zimmerman w Arkansas;
- American Ordnance LLC w Iowa;
- Armtec w Kalifornii;
- Zakłady Chemiczne Nitro-Chem (Polska);
- Solar Industries India Ltd. (Indie);
- IMT Defence (Kanada).
Kontrakty obejmują zakup 6441,01 tony (14,2 mln funtów) materiałów miotających luzem, składających się z trotylu (TNT) i małowrażliwego materiału wybuchowego IMX-104, a także 270 000 spłonek, 678 000 zapalników, 2,7 mln samospalających się modułowych łusek, 1,6 miliona ładunków miotających MACS oraz 451 000 korpusów naboi artyleryjskich M795 i M1128.
We wrześniu armia przyznała również kontrakty na zwiększenie zdolności produkcyjnej bazy przemysłowej dla produkcji naboi artyleryjskich M795 LAP, ładunków miotających MACS CCC i materiałów miotających do MACS. Wśród do nich trzy wieloletnie umowy na zakup naboi M1128 LAP i ładunków miotających MACS LAP. W sumie US Army przyznała pięć wieloletnich kontraktów na produkcję korpusów do naboi M1128 i łusek do MACS w roku fiskalnym 2023.
Celem podpisania powyższych umów jest osiągniecie wymaganego przez Departament Obrony USA poziomu produkcji i dostaw amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm na poziomie 80 000 naboi miesięcznie, począwszy od czwartego kwartału roku fiskalnego 2025, w związku ze skutkami pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej i dostawami amunicji z zasobów US Army do Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie trafiło ponad 2 mln sztuk amunicji. W ramach uzupełniania stanów magazynowych, zwiększane są moce produkcyjne dwóch państwowych zakładów w Pensylwanii do kolejnych dwóch w Mesquite w Teksasie i w Kanadzie. Głównym państwowym zakładem jest Iowa Ammunition Plant.
Przedstawiciele US Army informowali w ostatnim czasie, że produkcja amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm wzrośnie w październiku br. do 28 000 naboi miesięcznie, czyli dwukrotnie więcej niż na początku roku. Plan zakłada produkcję około 60 000 naboi miesięcznie w roku fiskalnym 2024 i osiągnięcie poziomu 80 000 naboi w roku fiskalnym 2025. Docelowo ma to być 100 000 naboi miesięcznie od roku fiskalnego 2026.
Na koniec warto dodać, że Zakłady Chemiczne Nitro-Chem z Bydgoszczy są wieloletnim dostawcą materiałów miotających dla sił zbrojnych USA. Większość produkcji bydgoskiej spółki sprzedawana jest poza Polskę, a jednym z kluczowych odbiorców są amerykańskie spółki realizujące kontrakty rządowe (Polski trotyl do USA).
W ostatnich latach Nitro-Chem pojawił się też na rynku w Arabii Saudyjskiej, RPA, Wyspach Owczych, Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Portugalii, Finlandii, krajach skandynawskich i w niewymienionym państwie azjatyckim, a potencjalne zainteresowanie odnotowano w Indiach i Egipcie.
Aktualizacja 19 października:
Zamówienie związane jest z dostawami amunicji do Sił Zbrojnych Ukrainy. Materiałem wybuchowym wymaganym do realizacji założonej produkcji amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm jest trotyl, którego kluczowym dostawcą dla armii amerykańskiej są Zakłady Chemiczne Nitro-Chem. Umowa będzie realizowana w latach 2023-2026.
Nasza spółka to jeden ze światowych liderów w zakresie produkcji środków bojowych. Docenia to także największa armia świata, którą dysponują Stany Zjednoczone. Potwierdzeniem tego jest fakt, że od wielu lat dostarczamy na jej potrzeby amunicję różnych typów i kalibrów. Obecnie zawarty kontrakt to nie tylko zysk finansowy dla spółki, ale także gwarancja zatrudnienia dla załogi i wzmocnienie pozycji na trudnym, międzynarodowym rynku producentów amunicji – powiedział Karol Borys, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu w Zakładach Chemicznych Nitro-Chem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.