12 maja Komenda Główna Policji (KGP) rozpoczęła postępowanie mające wyłonić dostawcę 14 tys. mundurów ćwiczebnych w ramach zamówienia podstawowego z opcją na 13 tys. kolejnych kompletów (Ręczne miotacze pieprzu dla KGP, 2020-05-08; Policja szuka 9300 bezkurkowców, 2020-04-22).
Wzór nowego munduru ćwiczebnego opracowano w Wydziale Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji we współpracy z Instytutem Technologii i Bezpieczeństwa Moratex z Łodzi. Mundury zostały wykonane z tkaniny bawełniano-poliestrowej techniką rip-stop. Tkanina jest przewiewna i nie wchłania wilgoci, a komplet jest lżejszy od wcześniej używanego / Zdjęcie: Śląska Policja
Zamówienie zostało podzielone na trzy części. Pierwsze obejmuje dostawę 5,5 tys. mundurów w ramach zamówienia podstawowego i 5 tys. kolejnych w ramach opcji. Zadanie drugie to również 5,5 tys. kompletów zamówienia podstawowego i 5 tys. w ramach opcji. Z kolei trzecie zadanie to dostawa 3 tys. kompletów zamówienia podstawowego i kolejne 3 tys. w ramach opcji.
Zamówienie dotyczy jedynie kurtek i spodni, gdyż cały komplet umundurowania składa się z także z czapki, swetra, koszuli z krótkimi i długimi rękawami, trzewików oraz termoaktywnej bielizny.
Termin składania wniosków minie 15 czerwca 2020 o godz. 10.00. Kryteriami wyboru ofert będą cena (90%) i termin końcowy realizacji zamówienia podstawowego (10%). Termin realizacji zamówienia podstawowego minie 15 grudnia 2020, a opcjonalnego 2 czerwca 2021.
Analiza
Pierwsze testy partii eksperymentalnej nowego umundurowania, liczącej 20 kompletów, rozpoczęto przed rozpoczęciem Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie. Po testach zmieniono konstrukcję i zakupiono partię 450 kompletów, które trafiły do oddziałów prewencji, wydziałów patrolowych i interwencyjnych oraz konwojowych na testy w drugim kwartale 2015.
Nowe granatowe mundury zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) z 13 czerwca 2017. Do końca 2021 mają całkowicie zastąpić używane od 1997 czarne umundurowanie (do tego czasu oba wzory mogą być używane równolegle). Dotąd zakupy były realizowane w ramach Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Co ciekawe, wbrew nazwie są to mundury użytkowane na co dzień przez funkcjonariuszy, poza Szkołami Policji.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.