Producent z Shenzhen chwali się wieloma innowacjami i z roku na rok powiększa swój asortyment. Ostatecznie, wpadły do nas na testy cztery latarki w większym pakiecie wraz z akcesoriami.
Zdjęcia: Michał Gaweł, Paweł Ścibiorek, MILMAG
Sprzęt jest zapakowany w solidne, estetyczne opakowanie i sprawia bardzo dobre wrażenie. Po rozpakowaniu w zestawie każdej latarki znajdujemy także szereg akcesoriów.
W zestawie latarki XT21X Pro znajduje się:
- latarka o mocy 4400 lm (dystans świecenia 336m)
- przewód (złącza USB-C i USB-C)
- uszczelka O-ring
- dwa adapter do przewodu
- bateria 21700 o pojemności 5000 mAh
- adapter na bateria 18650
- clip na kieszeń
- smycz
- pokrowiec
- instrukcję
Latarka ma wymiary 41 mm x 29,2 mm x 163 mm, a masa bez baterii to 171,5 g.
W zestawie latarki XT11 GT PRO znajduje się:
- latarka o mocy 3300 lm (dystans świecenia 410 m)
- przewód (złącza USB-C i USB-C)
- uszczelka O-ring
- bateria 18650 o pojemności 3100m Ah (kompatybilna z 2 x Cr123a)
- clip na kieszeń
- smycz
- pokrowiec
- instrukcja
Wymiary latarki to 35 mm x 25,4 mm x 139, 7mm, a jej masa bez baterii wynosi 128 g.
Zestaw latarki XT2CR PRO zawiera:
- latarkę o mocy 2100 lm (dystans świecenia 240 m)
- przewód (złącza USB i USB-C)
- uszczelkę O-ring
- baterię 18650 o pojemności 3100m Ah (kompatybilna z 2 x Cr123a)
- clip na kieszeń
- smycz
- pokrowiec
- instrukcję
Latarka ma wymiary 28 mm x 25,4 mm x 128 mm, a jej masa bez baterii to 139 g.
Zestaw latarki GL4 obejmuje:
- latarkę o mocy 3300 lm (dystans świecenia 370 m)
- przewód (złącza USB i USB-C)
- klucz
- zapasowe śruby
- uszczelkę O-ring
- baterię 21700 o pojemności 5000 mAh
- przełącznik dodatkowy na przewodzie
- adapter na szynę piccantiny
- instrukcję
Latarka ma wymiary 38,2 mm x 46,3 mm x 139,7 mm i masę bez baterii 150 g.
Wszystkie latarki maja najwyższą klasę wodoodporności IPX8, co oznacza, że wytrzymują pełne zanurzenie powyżej 1 m w wodzie, na czas ponad 30 min. Wszystkie latarki mają kilka trybów świecenia. Główny przełącznik służy do włączania trybu turbo (najmocniejszy strumień światła), dodatkowe przyciski pozwalają na zmianę trybu już włączonej latarki lub do włączenia świecenia stroboskopowego. Dodatkowo dostaliśmy wymienne korki gumowe osłaniające gniazda przyłączy oraz magnetyczny montaż na broń co pozwala użyć każdą z latarek jako taktyczne oświetlenie na broni długiej. Wszystkie dodatkowe informacje są przedstawione w bardzo przejrzysty sposób na stronie producenta i każdy wielbiciel szczegółowych parametrów znajdzie tam wszystko, co go interesuje.
Pierwsze wrażenie
Każda z latarek wygląda bardzo solidnie. Spasowanie elementów jest doskonałe. Gwinty wycięte w aluminium czasem pozostawiają wiele do życzenia, ale tutaj wszystkie akcesoria wkręcają się gładko. Dodatkowy przełącznik zamontowany jest na solidnym, grubym przewodzie, co jest bardzo istotne ponieważ tego typu ruchome elementy zazwyczaj ulegają zniszczeniu jako pierwsze. Włącznik główny obudowany jest grubą gumą i wyraźnie wystaje poza obrys, dzięki czemu bez żadnego problemu można go używać w rękawiczkach. Poniżej przycisku głównego znajduje się aluminiowy przełącznik na zawiasie do zmiany trybu świecenia. To rozwiązanie pozwala trzymać opuszek kciuka na włączniku głównym i lekkim ruchem palca zmienić tryb lub włączyć samo świecenie stroboskopowe. Jest to wygodne i praktyczne przede wszystkim dla osób korzystających z takiego sprzętu w służbach mundurowych. Wszystkie testowane modele wyposażone są w specjalną koronę mogącą posłużyć jako zbijak do szyb lub narzędzie do samoobrony.
Wygodny przełącznik pozwalający na użycie wszystkich trybów świecenia kciukiem
Bardzo solidny, gruby przewód. Na zdjęciu latarka GL4 na platformie AR15, wpięta w drugie gniazdo, dzięki czemu ręka bez problemu wchodzi pomiędzy latarkę a łoże
Użytkowanie
Latarki, jak się można było spodziewać po przeczytaniu specyfikacji, świecą mocnym, białym światłem. Największą różnicą pomiędzy modelami GL4, XT11 GT PRO i XT21 X PRO jest szerokość strumienia światła, co jest związane z szerokością głowicy. Mi najbardziej do gustu przypadł model GL4 ponieważ daje bardziej skupione, oślepiające światło na większym dystansie. Choć dane ze specyfikacji mówią co innego, w moim odczuciu ta latarka świeciła najdalej. XT2 CR PRO zdecydowanie odstawała od innych pod względem jasności świecenia ale przy jej rozmiarach 2200 lm to wartość wystarczająca, a przy tym latarka ta ma zdecydowanie lepszą ergonomię – najlepiej układa się w kieszeni.
Jak można się spodziewać, przy dłuższym korzystaniu z najmocniejszego trybu wszystkie modele bardzo mocno się grzeją. Po około 15 min. wszystkie były gorące ale nie do tego stopnia żeby nie można było na głowicy trzymać ręki. Po kolejnych 5 min. temperatura minimalnie spadła ponieważ uruchamiał się czujnik temperatury, który automatycznie zmniejszył moc świecenia. Spadek intensywności świecenia był najbardziej widoczny w modelu XT11GT PRO, z kolei najmniejszy w XT2 CR PRO. W ramach testu, pozostawiłem latarki w trybie turbo do rozładowania baterii. Finalnie dioda led informująca o rozładowaniu zaświeciła się po ok 4 h. Wszystkie latarki dalej świeciły z podobna mocą (przy porównaniu z trybami świecenia określonymi w tabeli producenta). Było to ok 50 lm co jest wystarczające do oświetlenia na dystansie kilku metrów. Raczej nie spodziewam się by ktokolwiek w ten sposób korzystał z latarki, jednakże wszystkie modele bez problemu wytrzymują temperaturę pracy, którą w razie potrzeby bardzo skutecznie obniżają. Nie ma więc obaw, że sprzęt ulegnie uszkodzeniu.
Ciekawą funkcję znajdziemy w modelu XT21 X PRO – można wykorzystać z latarkę jako powerbank do naładowania telefonu. Bardzo istotną cechą jest możliwość wymiany ogniwa na zamiennik w przypadku gdyby przez dłuższy czas nie było dostępu do ładowarki. Tylko model GL4 nie jest wyposażony w adapter (jest on być zasilane bateriami Cr123a lub 18650.
Tactical light
Jak już wspomniałem, dzięki akcesoriom wszystkie latarki można było zamontować na broni, aczkolwiek najlepiej do tego celu nadaje się model GL4. Dwupozycyjny adapter najbardziej przydaje się gdy mamy ograniczony dostęp do szyn. W moim przypadku miałem wolne tylko szyny po bokach na Scorpionie EVO 3 i jak widać na zdjęciach mogłem wygodnie zamontować GLa. Dzięki temu rozwiązaniu latarka nie odstaje z boku i jest na tyle podniesiona, że zostało wystarczająco dużo miejsca na wygodny chwyt podczas operowania bronią zarówno z lewego jaki prawego ramienia.
Przy montażu włącznika można skorzystać z uchwytu na przycisk (przy mojej konfiguracji to rozwiązanie jest nie do końca wygodne, ponieważ przy strzelaniu z lewego ramienia wymaga to nienaturalnego sięgania palcami) dlatego można skorzystać z uszek na przycisku i przypiąć latarkę taśmą Velcro. Co do wytrzymałości – około tysiąca oddanych strzałów i latarka zawsze dawała się włączyć i wyłączyć, a podczas ciągłego świecenia nie zaobserwowałem mrugania, czy chwilowego wyłączania się.
Wpięcie latarki do drugiego gniazda idealnie pasuje do platformy Scoprio EVO 3. Latarka nie odstaje za bardzo i pozostawia miejsce na pełny chwyt
Gniazdo na włącznik żelowy. Bezproblemowa instalacja i łatwość przełożenia w inne miejsce w zależności od potrzeb
Montaż magnetyczny FM2
Na początku traktowałem ten uchwyt w kategoriach ciekawostki ponieważ jestem zwolennikiem solidnych, dedykowanych do danego zadania rozwiązań, jednakże uchwyt magnetyczny świetnie sprawdził się na strzelbie. Przede wszystkim większość strzelb typu pump action nie ma szyn do montażu akcesoriów i tutaj montaż magnetyczny sprawdza się świetnie. Magnes trzyma mocno, choć łatwo go odczepić uderzając o przeszkodę, dlatego warto założyć dodatkowo silikonowy pasek zabezpieczający. Tutaj jedynym minusem jest przekręcanie się montażu dookoła lufy – coś za coś.
Specyfikacja montażu magnetycznego:
- wymiary 50 mm x 41,87 mm x 59,48 mm
- masa 119 g
- siła magnesu 10,25 kgf
- kompatybilne z latarkami o średnicy 23 mm do 27,5 mm
Podsumowanie
Klarus – jedna z wielu chińskich firm oferujących latarki taktyczne dostępne w Polsce, więc dlaczego wybrać akurat tę? Jest to bardzo solidny kawał sprzętu z dostępem do wielu dedykowanych akcesoriów. Liczba dostępnych montaży i wygoda korzystania z nich pozwala na szybkie przełożenie np. z karabinu na strzelbę lub wykorzystanie jako latarki kieszonkowej, czyli po prostu jedna latarka do wszystkiego.
Dziękujemy firmie Jammas, właścicielowi sklepu Strefa Celu, za udostępnienie latarek do testów.
Współpraca reklamowa. Testy produktów prowadzimy niezależnie, opinie są wyłączną oceną autorki lub autora. Reklamodawca nie ma możliwości ingerencji w treść recenzji.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.