25 listopada około godz. 19.40 czasu lokalnego w regionie Liptako w południowo-wschodniej części Mali doszło do tragicznej w skutkach katastrofy dwóch francuskich śmigłowców podczas operacji antyterrorystycznej Barkhane. W wyniku zderzenia śmigłowca szturmowego i eskortowego EC665 Tigre HAD ze śmigłowcem transportowym AS532 AS Cougar zginęły załogi obu wiropłatów – łącznie 13 żołnierzy francuskich.
Francja utrzymuje około 4,5 tysiąca żołnierzy w regionie Sahelu, gdzie w ramach operacji antyterrorystycznej Barkhane trwają walki z bojówkami islamistów powiązanych z Al-Kaidą. Opórcz tego stacjonuje tam około 15 tys. żołnierzy sił pokojowych ONZ. 2 listopada na wschodzie Mali w wyniku wybuchu miny-pułapki zginął francuski żołnierz z patrolu / Zdjęcie: Kyle Brasier, U.S. Air Force
Okoliczności zdarzenia zostały potwierdzone przez Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji i administrację prezydenta Emmanuela Macrona. Do wypadku doszło podczas wspólnego lotu na niskim pułapie. Śmigłowce zabezpieczały i wspierały operację sił antyterrorystycznych we wspołpracy z malijskimi siłami zbrojnymi. W rejonie znajdowały się także samoloty myśliwsko-szturmowe Dassault Mirage 2000D. Operacja była przygotowywana od kilku dni, gdy wyśledzono grupę podejrzewaną o związki z terrorystami. Podejrzani poruszali się półciężarówkami oraz motocyklami.
Minister sił zbrojnych Florence Parly złożyła kondolencje rodzinom poległych i poinformowała, że rozpoczęto śledztwo w celu ustalenia dokładnych okoliczności zdarzenia. Opublikowano także listę ofiar, w większości żołnierzy sił specjalnych i załóg obu śmigłowców: cpt. Nicolas Mégard, cpt. Benjamin Gireud, cpt. Clément Frisonroche, lt. Alex Morisse, lt. Pierre Bockel, adjuc. Julien Carette, brig. Romain Salles De Saint Paul, cpt. Romain Chomel De Jarnieu, sgt. Alexander Protin, sgt. Antoine Serre, sgt. Valentin Duval, a także sgt. Jérémy Leusie z 93. pułku artylerii górskiej w Varces i sgt. Andrey Jouk z 2. pułku inżynieryjnego Saint-Christola.
Był to najtragiczniejszy incydent, którym uczestniczyli żołnierze sił francuskich od rozpoczęcia interwencji zbrojnej w Mali w styczniu 2013. W wyniku katastrofy liczba zabitych Francuzów wzrosła do 38. Poważniejszy w skutkach był jedynie zamach terrorystyczny w Bejrucie 23 października 1983, gdy zginęło 58 francuskich żołnierzy, obok 241 żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC) (Debiut MMP w Mali, 2019-01-20).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.