30 stycznia spółka Javelin Joint Venture (JJV), którą współtworzą Lockheed Martin i Raytheon, otrzymała zamówienie na wdrożenie i dostawy 2,1 tysiąca przeciwpancernych pocisków kierowanych wystrzel i zapomnij FGM-148F. To najnowszy wariant amunicji do systemu Javelin z wielozadaniową głowicą MPWH (Multi-Purpose Warhead).
Spółka Javelin Joint Venture otrzymała zamówienie na wdrożenie i dostawy 2,1 tysiąca przeciwpancernych pocisków kierowanych nowej generacji FGM-148F. System Javelin składa się z zespołu sterowania CLU i odpowiedniego pocisku / Zdjęcie: USMC
Jednocześnie rozpoczęto prace, które mają zaowocować powstaniem lżejszego i mniejszego zespołu sterowania systemu (CLU, Command Launch Unit) i pociskiem FGM-148G. Ma to zwiększyć skuteczność całego systemu Javelin przy jednoczesnym obniżeniu masy i ceny zestawu.
FGM-148F będzie stopniowo zastępował obecnie używane FGM-148E Block I. Pierwsze dostawy pocisków z obecnego zamówienia planowane są na początek roku fiskalnego 2020. FGM-148F będzie dostępny zarówno dla amerykańskich, jak i sojuszniczych sił zbrojnych w ramach procedury eksportowej Foreign Military Sales (FMS).
Pocisk FGM-148F wyposażono w wielozadaniową głowicą bojową MPWH z ładunkiem kumulacyjnym formowanym wybuchowo. Oprócz niszczenia celów opancerzonych, może skuteczniej razić siłę żywą i pojazdy lekko opancerzone. System ma masę 22,3 kg, a zasięg skuteczny wariantu FGM-148F to 4750 m. Głowica jest zdolna penetrować pancerz o równoważniku grubości jednorodnej stali pancernej 600-800 mm RHA.
Decyzja o rozpoczęciu produkcji seryjnej została podjęta po zakończonych wynikiem pozytywnym badaniach, które obejmowały 21 testowych odpaleń. Próby nowego pocisku zawieszono jesienią 2016 i wznowiono w marcu 2017 po rozwiązaniu problemów związanych z prekursorem głowicy tandemowej. Nie zdetonował w dwóch strzelaniach testowych na dwa przeprowadzone i dwa razy w 9 próbach statycznych.
Opis
W 1996 amerykańskie siły zbrojne rozpoczęły zastępowanie systemu M47 Dragon przez FGM-148 Javelin. Wyprodukowano 45 tys. pocisków oraz 12 tys. zespołów sterowania CLU. System wykorzystano w warunkach bojowych 5 tysięcy razy.
Javelin znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych Australii, Czech, Estonii, Francji, Gruzji, Indonezji, Irlandii, Jordanii, Kataru, Litwy, Norwegii, Nowej Zelandii, Omanu, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Javelin dla Ukrainy, 2018-03-03).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.