W czwartek, 13 marca 2025, amerykańska spółka BlueHalo z siedzibą Arlington w stanie Wirginia poinformowała, że po raz pierwszy wystrzeliła w ramach testów pocisk przechwytujący Freedom Eagle-1 (FE-1), zaprojektowany w ramach inicjatywy Next-Generation C-UAS Missile (NGCM) do zwalczania bezzałogowych statków latających.
W świetle ostatnich wydarzeń na świecie, w tym działań w Europie, na Morzu Czerwonym i na Tajwanie, przyjmujemy proaktywne stanowisko – zwiększamy wewnętrzne inwestycje, aby rozwijać nasz system FE-1 i staramy się sprostać sygnałowi popytu w przyspieszonym terminie – powiedział Jonathan Moneymaker, dyrektor generalny BlueHalo. Nasze inwestycje i postępy w rozwoju, w tym udany test pocisku testowego podkreślają zaangażowanie BlueHalo w rozwiązywanie ewoluujących zagrożeń i zapewnienie, że żołnierze będą mieli dostęp do krytycznych możliwości prędzej niż później.
Test trzech pocisków został zrealizowany w dniach 16-18 stycznia br. na poligonie amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army) Yuma Proving Ground w Arizonie. Wszystkie odbyły się pomyślnie i zgodnie z planem. Zespół testowy BlueHalo zebrał dane obrazowe, systemowego i z czujników, sygnatury radarowe i dane diagnostyczne z głowicy naprowadzanej radarem z każdego testu w locie, aby ocenić systemy naprowadzania, nawigacji i sterowania pocisku oraz przeanalizować modele aerodynamiczne w celu ograniczenia znacznego ryzyka technicznego związanego z programem.
Trzy udane testy podczas pierwszej w historii kampanii podczas opracowywania nowego programu rakietowych pocisków przechwytujących to zdumiewający wyczyn inżynieryjny i świadectwo niesamowitego zaangażowania i wiedzy naszego zespołu, powiedział James Batt, dyrektor ds. rozwoju BlueHalo. FE-1 to doskonałe rozwiązanie pozwalające wypełnić krytyczne luki w zakresie C-UAS i arsenale obrony powietrznej naszego kraju. Jesteśmy podekscytowani, że zbliżymy go o krok do linii frontu, gdzie ochroni naszych żołnierzy i zapewni powodzenie misji.
https://twitter.com/BlueHalo/status/1900250211076718913
Testy odbyły się w ramach zamówienia z 27 czerwca 2024 od Aviation Missile Technology Consortium (AMTC) należącego do US Army Combat Capabilities Development Command Aviation & Missile Center (CCDC AvMC) na pocisk przechwytujący nowej generacji Next-Generation C-UAS Missile (NGCM) przeciwko bezzałogowcom Grupy 3, czyli o masie od 25 do 600 kg (55-1320 funtów) i innym większym zagrożeniom.
Już 1 sierpnia 2024 spółka ogłosiła rozpoczęcie testów silnika marszowego pocisku o podwójnym ciągu, którego wówczas ujawniono nazwę – Freedom Eagle-1. W grudniu pomyślnie zakończyło testy detonacji głowic bojowych, podczas których zebrano dane dotyczące uderzeń w symulowane cele. Dane testowe obejmowały głębokość penetracji, prędkości, uderzenia i wzorce fragmentacji, które zostaną wykorzystane do potwierdzenia przewidywań skuteczności pocisku i wsparcia dalszego rozwoju głowicy bojowej.
Podczas gdy konkurenci w programie NGCM nadal skupiają się na prezentacjach koncepcyjnych, BlueHalo aktywnie buduje i testuje sprzęt lotniczy — powiedział Batt. Zespół BlueHalo przeszedł od projektu papierowego do pierwszego lotu w ciągu 107 dni, wykazując się niesamowitą innowacyjnością i zaangażowaniem w program NGCM. Ten sukces nie tylko wskazuje na naszą gotowość, ale także znacznie zmniejsza ryzyko techniczne i harmonogramowe związane z programem NGCM.
Na trzeci kwartał 2025 zaplanowano demonstrację pocisku Freedom Eagle-1 dla zamawiającego.
Jasne jest, że nowa administracja chce, aby pozyskiwanie na średnim szczeblu przebiegało szybciej, a technologia była szybciej wdrażana — powiedział Moneymaker. Ponadto Kongres popiera dodatkowe efektory, aby uzyskać większy zasięg, na większych wysokościach, w obliczu zagrożenia, które ewoluuje szybciej, niż możemy nadążyć za obecnymi systemami. Poruszamy się z prędkością niezbędną do zaspokojenia potrzeby, nawet jeśli wymaga to naszego własnego wewnętrznego finansowania, aby to osiągnąć.
Warto dodać, że doświadczenie BlueHalo w zakresie zwalczania bezzałogowców to udział w opracowaniu prototypu opancerzonego zestawu przeciwdronowego C-UAS DE Stryker (Counter-Uncrewed Aerial Systems Directed Energy), wspólnie z Leonardo DRS, Inc., w którym zastosowano m.in. 26-kilowatowy wysokoenergetyczny system broni laserowej LOCUST oraz opracowanie prototypu mobilnego systemu broni laserowej AMP-HEL (Army Multi-Purpose High Energy Laser) o mocy wyjściowej 20 kW.
Warto dodać na koniec, że odpowiednikiem Freedom Eagle-1 jest opracowany przez spółkę Raytheon (część korporacji RTX) pocisk przechwytujący/bezzałogowiec Coyote Block 2, a także ujawniony niedawno i już zamówiony przez amerykańskie wojsko bezzałogowiec przechwytujący Roadrunner-M, spółki Anduril Industries, które będą powstawać w nowej planowanej fabryce Arsenal-1 w Columbus w Ohio.