14 lipca 2022. Przez 16 kolejnych lat spotkanie klubu użytkowników Spike (SUCM, Spike Users’ Club Meeting) odbywało się w różnych krajach na całym świecie; teraz, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, spotkanie odbyło się na Łotwie. Rafael Advanced Defense Systems, Agencja Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA) oraz globalni użytkownicy rodziny pocisków Spike zebrali się w celu bezpośredniego wspólnego spotkania, w celu zacieśnienia ich relacji i współpracy. Założona w czerwcu 2003 przez kraje użytkujące pociski Spike, SUCM stała się wyjątkowym forum do dzielenia się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem z eksploatacji pocisków Spike, a także do wymiany wniosków taktycznych wyciągniętych ze scenariuszy bojowych, poprzez szkolenia w obsłudze i ostre strzelania (Spike SR dla Estonii).
Opracowana i wyprodukowana przez Rafael Advanced Defense Systems, rodzina pocisków Spike zawiera teraz pierwszy na świecie przeciwpancerny kierowany pocisk 6. generacji: Spike NLOS. Zaprezentowany w zeszłym miesiącu, Spike NLOS 6. generacji ma wydłużony zasięg, zdolność strzelania salwą, przekazania i transferu kierowania oraz pozyskiwania obrazu celu. Obecnie te precyzyjne pociski kierowane optoelektronicznie są używane przez 39 narodów, w tym 19 państw członkowskich UE i NATO. Do dziś ponad 7000 pocisków Spike zostało odpalonych podczas szkolenia i scenariuszy bojowych na całym świecie. Dzięki międzynarodowej unifikacji pocisków i wyrzutni, konferencja użytkowników nadal jest doskonałą platformą do utrzymania interoperacyjności narodów. Klub użytkowników umożliwia narodom zarządzanie wspólnymi zamówieniami i wzajemnym wsparciem w ramach dostaw, w tym podczas długotrwałych konfliktów (Eurosatory 2022: Rafael zaprezentuje pocisk Spike NLOS 6. generacji).
W tym roku 17. spotkanie SUCM zostało zorganizowane wspólnie przez kraj-gospodarza Łotwę i NSPA. Wzięło w nim udział 19 delegacji z krajów użytkowników Spike i krajów obserwatorów, którzy uczestniczyli w celu badań wewnętrznych. Podczas SUCM armia łotewska odpaliła cztery pociski Spike: dwa pociski Spike LR2 zostały wystrzelone z przenośnego wyrzutni naziemnej, a jeden z nich został wystrzelony w kierunku celu leżącego poza linią widoczności w odległości 5,2 km przy użyciu zdolności przechwycenia obrazu celu. Obydwa pociski trafiły w wyznaczone cele (zarówno w trybie podczerwieni, jak i dziennym). Ponadto dwa pociski Spike SR zostały wystrzelone z wyrzutni ręcznej w trybie wystrzel-i-zapomnij do celu znajdującego się w odległości 1,5 km.
Zademonstrowano również innowacyjną miniaturową amunicję krążącą Spike FireFly, która po pionowym starcie trafiła cele poza linią widoczności, wystrzeliwaną z zasobnika przez manewrującą piechotę. Drużyna armii łotewskiej, która wzięła udział w pokazie, została przeszkolona w obsłudze Spike FireFly kilka dni przed SUCM. Na początku tego roku Spike FireFly została również pokazana między innymi żołnierzom z USA i Wielkiej Brytanii podczas AEWE w Stanach Zjednoczonych (US Army testuje izraelską amunicję krążącą Spike FireFly).
Spike SR / Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Dla Rafaela SUCM było również okazją do pokazania innowacji z ostatnich lat od czasu ostatniego spotkania klubu użytkowników w Słowenii w 2019 roku. Oprócz prezentacji pocisku Spike NLOS 6. generacji, Rafael przedstawił inne nowe technologie maksymalizujące przeżywalność użytkownika Spike (Nowy trenażer Spike na Łotwie, Łotwa zamawia Spike).
Generał brygady Kaspars Zdankovskis, pełniący obowiązki szefa sztabu sił zbrojnych Łotwy powiedział:
Z przyjemnością zorganizowaliśmy w tym roku 17. spotkanie klubu użytkowników pocisków Spike na Łotwie, szczególnie po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Bardzo ważne jest, aby narody użytkowników mogły się spotkać, dzielić się swoim doświadczeniem, wyzwaniami i omówić przyszłość. Konferencja użytkowników jest doskonałą platformą do utrzymania interoperacyjności narodów, umożliwiając narodom zarządzanie wspólnymi zapasami pocisków, wspólne zamówienia i wzajemne wsparcie w zaopatrywaniu. Systemy rodziny Spike są zdolnością kluczową dla Łotewskich Sił Zbrojnych, a długoterminowa współpraca z NSPA i odpowiednim przemysłem jest absolutnym wymogiem wojska.
Tzvi Marmor, wiceprezes i dyrektor Rafaela ds. precyzyjnego uzbrojenia taktycznego, dodał:
Powrót klubu użytkowników pocisków Spike jest kolejnym dowodem na znaczenie systemu, szczególnie w kontekście współczesnego bezpieczeństwa. To zaszczyt móc ponownie współpracować z naszymi partnerami i globalnymi klientami. Dziękujemy wszystkim delegacjom za przybycie, a zwłaszcza NSPA oraz naszym partnerom z Łotwy za ich gorące przyjęcie, wysoki poziom profesjonalizmu i doskonałą koordynację, która zapewniła, że wydarzenie było udane.
Informacja prasowa