13 lipca podczas wizyty rektora-komendanta Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) płk prof. dr hab. inż. Przemysława Wachulaka w siedzibie Fabryki Broni Łucznik-Radom podpisano umowy dotyczące dalszej współpracy badawczo-dydaktycznej pomiędzy producentem broni, a warszawską uczelnią. Fabryka Broni otrzymała także Nagrodę Rektorską Wojskowej Akademii Technicznej za Opracowanie samopowtarzalnego karabinu wyborowego systemu MSBS/Grot-7,62N.
Fabryka Broni Łucznik-Radom i Wojskowa Akademia Techniczna podpisały umowy dotyczące dalszej współpracy badawczo-dydaktycznej pomiędzy producentem broni, a warszawską uczelnią
Przedstawicielom Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie zaprezentowano także osiągnięcia i możliwości zakładu, a także podsumowano dotychczasową, wieloletnią współpracę, omówiono wspólnie realizowane projekty badawczo-rozwojowe i ustalono dalsze kierunki współpracy. Rektor-komendant WAT płk prof. Wachulak był pod wrażeniem nowoczesnego i precyzyjnego parku urządzeń, który jest wykorzystywany do produkcji.
Jestem dumny, że MSBS Grot, karabinek będący owocem współpracy Wojskowej Akademii Technicznej oraz Fabryki Broni Łucznik-Radom produkowany jest w tej jednej z najnowocześniejszych wytwórni broni strzeleckiej w Europie – powiedział rektor WAT płk prof. Wachulak.
Podczas wizyty pracownicy Fabryki Broni, wchodzący w skład zespołu opracowującego Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS) Grot w kalibrze 7,62 mm x 51 NATO zostali uhonorowani Nagrodą Rektorską WAT przyznaną za Opracowanie samopowtarzalnego karabinu wyborowego systemu MSBS/Grot-7,62N.
Piotr Szczepański, prezes zarządu Fabryki Broni Łucznik-Radom, zaznaczył, że:
Fabryka Broni Łucznik-Radom ma ugruntowaną w Polsce i świecie pozycję. To zakład z blisko 100-letnią tradycją. To u nas w Radomiu produkowano polskie karabinki i pistolety, od karabinka wz. 98 i pistoletu VIS wz. 35 po karabinki Beryl i pistolety VIS 100. Dziś możemy się pochwalić też produkcją jednych z najnowocześniejszych modułowych systemów broni strzeleckiej, który powstał we współpracy z WAT. Na przykładzie rodziny karabinków Grot widać, jak nowatorskie podejście do relacji prezentuje nasz Zakład. Pogłębiając współpracę z najlepszymi ekspertami z WAT możemy cały czas udoskonalać nasze konstrukcje.
Fabryka Broni otrzymała także Nagrodę Rektorską Wojskowej Akademii Technicznej za Opracowanie samopowtarzalnego karabinu wyborowego systemu MSBS/Grot-7,62N / Zdjęcia: FB Łucznik-Radom
Samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS/Grot-7,62N to odmiana broni opracowanej w ramach Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej do karabinowej amunicji 7,62 mm x 51 NATO (możliwe jest też dostosowanie konstrukcji do innych nabojów karabinowych o podobnych wymiarach). Ma ponad 80% komponentów wymiennych z Grotem do naboju 5,56 mm x 45 NATO. Co ciekawe, konstruktorem prowadzącym projekt jest kobieta – Joanna Romanowska (Grot-7,62N kontra MWS-25).
Zaletą karabinu wyborowego MSBS/Grot-7,62N jest identyczna obsługa i rozmieszczenie manipulatorów, jak w podstawowym karabinku. W ramach pododdziału broń nie rzuca się w oczy i jest trudna do odróżnienia od pozostałego uzbrojenia. Broń oferowana jest z lufami długości 406 i 508 mm, w tym także w odmianie samoczynno-samopowtarzalnej.
Prototypy broni, nad którymi prace trwały od 2015, zostały zaprezentowane w siedzibie Fabryki Broni 16-17 stycznia 2018. Broń była prezentowana także przedstawicielom sił zbrojnych: 19 czerwca 2018 delegacji wojsk lądowych Islamskiej Republiki Pakistanu, z szefem sztabu tego rodzaju sił zbrojnych, generałem Qamarem Javedem Bajwą na czele, natomiast 4 grudnia 2020 delegacji Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) (Prezentacja wyborowego Grota 7,62N dla WOT, Prezentacja MSBS-7,62N, MSBS-7,62N ujawniony).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.