W I połowie 2024 r. NATO prowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfsat Defender-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbywają się głównie w Europie Środkowej, uczestniczy ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń sprawdzana jest zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
Grafika: Ministerstwo Obrony Narodowej
W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw Dragon-24 (DR-24), które rozpoczęło się 26 marca br.
Trwają największe ćwiczenia NATO od zakończenia zimnej wojny. Ich kryptonim “Steadfest Defender 24” to wolnym tłumaczeniu “niezłomny obrońca”. I rzeczywiście są one wyraźnym sygnałem gotowości członków Sojuszu do wspólnej obrony. W odbywających się głownie w Europie Środkowej ćwiczeniach bierze dział ok. 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Będziemy testować zdolności sił sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego agresora na państwa NATO. Od dziś trwa polska część ćwiczeń z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. „Dragon 24”. Jest ona bardzo istotną częścią całej konstelacji ćwiczeń. Polska pełni rolę jednego państw gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczącą liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. (…) NATO daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony. Współpraca pomiędzy naszymi państwami w ramach najsilniejszego sojuszu bezpieczeństwa jest gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
#SteadfastDefender24 #BrilliantJump24 #DRAGON24
–
📸#ZOOM ✅https://t.co/QfiOgPTxrn
–
Zapraszamy!
–@PLinNATO @NATOJFCBS @NATO @SHAPE_NATO @DGeneralneRSZ @1WBPanc pic.twitter.com/aCoMjnoPHm— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) February 27, 2024
STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku.
Ćwiczenia w ramach Steadfsat Defender-24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak Dragon-24 czy organizowane przez Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (US European Command, EUCOM) ćwiczenie Defender-24, stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry.
Żołnierze m. in. Wojskowej Komendy Transportu z Wrocławia i 2. Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu odpowiadają za zagwarantowanie sprawnego przemieszczenia wojsk sojuszniczych w ramach ćwiczenia #DRAGON24 🐉 na terenie RP 🇵🇱 pic.twitter.com/x3J6gjvrwi
— Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych (@IWsp_SZ) February 27, 2024
Ćwiczenie DR-24 będzie testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.
W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.
Obok ćwiczeń #Dragon24 w Polsce i Niemczech trwają także – również w ramach #SteadfastDefender2024 – natowskie ćwiczenia pod kryptonimem #BrilliantJump24 z udziałem 3000 wojskowych.
✅ Do tych manewrów 🇵🇱 oddelegowała 1. batalion czołgów z @1WBPanc, który w tym roku sprawuje… pic.twitter.com/XyoUR3tkYp— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) February 27, 2024
Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydzielają Wojska Lądowe, a przede wszystkim 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie są także żołnierze Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Obrony Terytorialnej.
W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence). W DR-24 uczestniczą również elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej.
Na poligonie w Drawsku Pomorskim 🇵🇱 trwa #BrilliantJump24.
Szkolą się żołnierze sił wysokiej gotowości NATO – #VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) tzw. szpica #NATO.
Następnym etapem #VJTF będzie udział w ćwiczeniu #Dragon24, gdzie siły te zostaną podporządkowane… pic.twitter.com/dbAxEVVY9b
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) February 27, 2024
Zasadniczo ćwiczenie podzielone jest na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej − w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w tzw. terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DR-24 z ćwiczeniem Brilliant Jump-24. Oznaczać to będzie m.in., że zarówno kołowe, jak i gąsienicowe pojazdy wojskowe będą się przemieszczać także po drogach publicznych na całym terytorium RP.
Ćwiczenia #SteadfastDefender w których od dziś Polska pełni rolę gospodarza to jasny sygnał gotowości do solidarnej obrony. Na naszym terytorium w ramach DRAGON24 będą ćwiczyć liczne oddziały i sprzęt sojuszników. To wyjątkowa okazja, aby podkreślić naszą współpracę i solidarność
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) February 26, 2024
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.