5 lipca Jednostka Wojskowa GROM (JWG) poinformowała o rozpoczęciu postępowania na dostawę 68-mm jednorazowych granatników przeciwpancernych RPG-75-M. Broń produkowana jest przez czeskie przedstawicielstwo Zeveta Ammunition, którego jedynym polskim przedstawicielem jest katowicka spółka Works 11. Rozpoczęcie dostaw ma nastąpić 2 października, a zakończenie 30 listopada 2017. Kryterium oceny jest w 60% cena, a w 40% okres gwarancji. Oferty można przedstawiać do 7 sierpnia 2017.
JWG rozpoczęła postępowanie na dostawy 68-mm granatników przeciwpancernych RPG-75-M. Jednorazowa broń ma masę 3,2 kg i długość w położeniu transportowym 630 mm i bojowym (rozłożonym do strzału) 890 mm. Prędkość początkowa pocisku wynosi 189 m/s. Zasięg skutecznego rażenia to 300 m, producent podaje, że głowica jest w stanie przebić 300-mm jednorodnego pancerza stalowego. Jeżeli pocisk nie trafi w cel po 3-6 s następuje zadziałanie samolikwidatora / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek
RPG-75-M to zmodyfikowana odmiana bezodrzutowego granatnika RPG-75 (Reaktivní Protitankový Granát, liczba oznacza rok przyjęcia do uzbrojenia) opracowanego w połowie lat 1970. Wytwarzanie pierwszej wersji broni przerwano pod koniec lat 1990., była produkowana przez zakłady MOEX Viarskie Stroijny w Slavcinie.
W połowie lat 2000. Czesi zmodyfikowali konstrukcję granatnika, tworząc dwie nowe wersje. Prace rozpoczęły się z własnych środków ówczesnego holdingu Zeveta Bojkovice przy współpracy VTUVM Slavicin. Najpierw pojawiła się odmiana przeciwpancerną, z poprawioną głowicą kumulacyjną, w rok później na wystawie IDET w Brnie zadebiutował wariant termobaryczny RPG-75-TB (określany później jako RTG, Reaktivní Termobarický Granát). Także w 2009 producent negocjował dostawy pierwszej partii 100 RPG-75-M do czeskich sił zbrojnych.
RGP-75-M to zmodyfikowana odmiana granatnika przeciwpancernego RPG-75 wprowadzonego do armii czechosłowackiej w latach 1970. Wcześniej, w 2010 GROM kupił wersję RPG-75-TB (RTG) z głowicą termobaryczną. Była to pierwsza broń tego typu w Wojsku Polskim. W przeciwieństwie do wielu podobnych konstrukcji, RPG-75-TB nie jest bronią rakietową, ale bezodrzutową. Może być wystrzeliwana z wnętrza pomieszczeń, o ile tylko za strzelcem pozostawiona zostanie przynajmniej dwa metry wolnej przestrzeni / Zdjęcie: Remigiusz Wilk
W 2010 pierwsza partia RPG-75-TB/RTG została kupiona przez JWG, wraz z 60-mm moździerzami komandoskimi LRM vz.99 ANTOS, także z amunicją termobaryczną (Więcej Antosów dla WP, 2017-07-04). To spowodowało, że komandosi z Rembertowa zdecydowali się w miejscu innych konstrukcji zakupić broń, której obsługę doskonale poznali. Interesujące, że czeski model w ocenie elitarnej polskiej jednostki Wojsk Specjalnych wygrał z innymi, często bardziej znanymi i rozpowszechnionymi konstrukcjami.
Warto dodać, że JWG zdecydowała się na zakup jednorazowych granatników przeciwpancernych w czasie, gdy trwa postępowanie na dostawy bardzo dużej partii identycznej broni dla Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej (MSBS-5,56K dla WOT i WS, 2017-06-05). Komandosi nie zdecydowali się na zakup konstrukcji od żadnego z trzech rywalizujących producentów – amerykańskich Nammo z modelem M72Ax, niemiecko-izraelskich Dynamit Nobel Defence z RGW 60/90, ani szwedzkich Saab AT4. I to pomimo, że wcześniej używano amerykańskiej wersji AT4. Dystrybutor, ani producent RPG-75-M nie brał też udziału w dialogu technicznym.
Oprócz zastosowania RPG-75-M w roli lekkiej broni przeciwpancernej, zdolnej razić słabiej opancerzone pojazdy, można granatnik zamocować na podstawie trójnożnej i użyć, jako zdalnie sterowanej miny, chroniącej obóz lub miejsca ucieczki komandosów / Zdjęcie: Remigiusz Wilk
RPG-75 składa się z dwóch teleskopowo rozsuwanych części. Pierwsza to wykonana ze stopu aluminium rura wyrzutni, z fabrycznie mocowanym wewnątrz pociskiem, oraz mechanizmami spustowym, uderzeniowym i zabezpieczającym oraz przyrządami celowniczymi (muszki i przeziernika, skalowanymi na 100, 200, 250 i 300 metrów). Drugi element to stalowa komora spalania, zakończona dyszą.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.