We wtorek, 24 czerwca 2025, w Hadze, podczas NATO Summit Defence Industry Forum podpisano list intencyjny (Letter of Intent, LoI) w sprawie zwiększenia zdolności do zabezpieczenia zapasów surowców krytycznych dla produkcji zbrojeniowej. W imieniu Polski list podpisał dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej Sławomir Cichocki.
Głównym celem podpisania listu jest rozpoczęcie działań przez państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego mających na celu m.in. zwiększenie zdolności do pozyskiwania oraz gromadzenia zapasów surowców krytycznych, a także zasad ich transportu.
Właściwe, skoordynowane zarządzanie surowcami krytycznymi ma na celu zwiększenie i zabezpieczenie dostaw uzbrojenia oraz wyposażenia dla sił zbrojnych państw członkowskich.
Na pierwszym etapie prac sygnatariuszy listu powołany zostanie zespół specjalistów, których zadaniem będzie określenie długoterminowych potrzeb dotyczących zapasów surowców krytycznych, identyfikacja zdolności ich składowania czy wypracowanie porozumień transgranicznych pozwalających na sprawny transport do zakładów zbrojeniowych. Jednym z zadań będzie także stworzenie sieci magazynowej.
Poza Polską, list intencyjny podpisali przedstawiciele Belgii, Kanady, Danii, Niemiec, Grecji, Włoch, Królestwa Niderlandów, Norwegii, Szwecji, Turcji i Wielkiej Brytanii. Projekt wspiera wdrażanie Defence Critical Supply Chain Security Roadmap, uzgodnionego przez ministrów obrony NATO w czerwcu 2024.
Zwiększenie zdolności produkcyjnych transatlantyckiego przemysłu obronnego jest konieczne, aby sprostać wyższym sygnałom popytu na inwestycje w obronność i skutecznie wspierać wzmocnione odstraszanie i obronę NATO. Inicjatywy w zakresie dostarczania zdolności międzynarodowych są opłacalnym sposobem pozyskiwania zdolności na dużą skalę i w szybkim tempie, czego niektórzy sojusznicy nie byliby w stanie zrobić sami.
Szwecja i Dania w NATO MMF
Program wspólnej floty samolotów transportowo-tankujących NATO MMF (Multinational Multi Role Tanker Transport Fleet) również osiągnął nowy kamień milowy, a Dania i Szwecja dołączyły do tej inicjatywy, zgodnie z listem intencyjnym w tej sprawie z 5 czerwca br. (zabrakło tu Finlandii – przyp. red.).
Ponadto Agencja Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA, NATO Support and Procurement Agency) podpisała umowę z europejską spółką Airbus Defence and Space (część grupy Airbus) na zakup dwóch dodatkowych samolotów A330-200 MRTT (Multi Role Tanker Transport), zwiększając obecną flotę do 12 samolotów (obecnie dostarczono 9 z nich; dostawy zakończą dziesięciu się w 2027) i dołączając do Belgii, Czech, Niemiec, Luksemburga, Królestwo Niderlandów i Norwegii. Samoloty A330 MRTT z MMF działają z głównej bazy MMU (Multinational Multirole Unit) w Eindhoven (Królestwo Niderlandów) oraz wysuniętej bazy w Kolonii (Niemcy).
NATO Innovation Ranges
Estonia, Finlandia, Włochy, Łotwa, Królestwo Niderlandów i Szwecja również przetarły szlaki, wspierając dalszą integrację nowych technologii w operacjach wojskowych, ogłaszając utworzenie pierwszych NATO Innovation Ranges. Są one kluczowym filarem Planu Szybkiego Wdrażania NATO, który przywódcy sojuszniczy mają poprzeć na Szczycie NATO, a którego celem jest przyspieszenie wdrażania innowacji, szybkie wykorzystanie nowych technologii w celu realizacji celów w zakresie zdolności i zwiększenie zdolności produkcyjnych poprzez włączenie niestandardowych dostawców do bazy przemysłu obronnego. Te poligony umożliwią sojusznikom i NATO testowanie, udoskonalanie i walidację nowych produktów technologicznych w realistycznych warunkach operacyjnych.
Współpraca z Australią
Organizacja Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Organisation, NSPO), organ zarządzający NSPA, podpisała również umowę o partnerstwie z Australią. Umowa umożliwi Australii udział w pełnym zakresie działań i usług NSPA, w tym, ale nie nie tylko, w obszarach wspólnych zakupów, logistyki, wsparcia operacyjnego i systemowego oraz usług. Jest to ważny kamień milowy we współpracy NATO z partnerami na całym świecie.
Podczas ceremonii, zastępca sekretarza generalnego NATO Radmila Shekerinska pochwaliła również zawarcie kilku nowych umów ramowych przez Agencję Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA) od stycznia 2025 o wartości 4,7 mld EUR na krytyczną amunicję pochodzącą z całego Sojuszu (Szwecja dołączyła do wspólnej inicjatywy NATO zakupu pocisków PAC-2 GEM-T, NATO NSPA zamawia w RTX kolejne zestawy naprowadzania do bomb lotniczych, NATO NSPA zamówiła podwodne roboty dla Belgii i K. Niderlandów).
Na podstawie informacji prasowych