Pod koniec października 2019 roku ŁUKASIEWICZ-Instytut PIAP dostarczył do kolejnych placówek Straży Granicznej w kraju taktyczne roboty miotane TRM. Od ponad pięciu lat pogranicznicy szkoleni są z taktyki wykorzystania tych urządzeń w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP zrealizował zamówienie na Taktyczne Roboty Miotane TRM dla Straży Granicznej / Zdjęcie: ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP
Roboty TRM dostali funkcjonariusze Zespołów Interwencji Specjalnych portu lotniczego w Świdniku koło Lublina i w Bydgoszczy. Tym samym ten model robota dołączył do bliźniaczych konstrukcji służących na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Modlinie.
Najmniejszy robot w ofercie ŁUKASIEWICZ-Instytut PIAP użytkowany jest w Polsce przez większość służb mundurowych, w tym Służbę Ochrony Państwa, Policję, Żandarmerię Wojskową, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Państwową Straż Pożarną. Warszawski Instytut dostarczył też roboty TRM do Emiratów Arabskich, Francji i Senegalu.
Opis
Taktyczny Robot Miotany to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone
w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne.
Taktyczny Robot Miotany to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone
w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu /Film: Instytut PIAP
TRM może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. Robot utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże. Konstrukcja robota umożliwia zdalne odpalanie granatów błyskowych i hukowych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.