Podczas targów Singapore Airshow 2024, zaplanowanych na 20-25 lutego, izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems zaprezentowała m.in. autonomiczny, wielozadaniowy precyzyjny pocisk dalekiego zasięgu 5. generacji, do rażenia celów lądowych i morskich Sea/Ice Breaker oraz przeciwlotniczy system laserowy dużej mocy Iron Beam.
Zdjęcia: Jakub-Link Lenczowski, MILMAG
Sea Breaker miał swoją premierę 30 czerwca 2021, z kolei Ice Breaker ujawniono 12 lipca 2022 podczas wystawy Farnborough International Airshow w Wielkiej Brytanii.
Sea Breaker to pocisk manewrujący o zasięgu do 300 km. Broń wykorzystuje nowoczesną głowicę pracującą w podczerwieni (IIR) oraz algorytmy sztucznej inteligencji do rażenia celów morskich w warunkach silnego zakłócania i nasycenia obroną powietrzną przeciwnika. Napędzany silnikiem turboodrzutowym, zapewniającym wysoką prędkość poddźwiękową, pocisk ma długość 4 m i waży 400 kg, z czego 125 kg to głowica bojowa.
Do odpalenia wykorzystywane są te same kontenery startowe co mobilne wyrzutnie przeciwlotniczego systemu SPYDER. Typowa bateria lądowej odmiany Sea Braker składa się z pojazdów wyrzutni, wozu amunicyjnego, pojazdu wsparcia i wozu dowodzenia.
W przypadku jednostek morskich broń ma mieć możliwość rozmieszczenia zarówno na kutrach rakietowych (o wyporności ponad 100 t), jak i na większych korwetach i fregatach. Same wyrzutnie pocisków mają mieć możliwość integracji z sensorami wskazanymi przez użytkowników.
🚀 Ready for takeoff at the Singapore Airshow @SGAirshow. Today marks the beginning of an exciting showcase of RAFAEL's innovative defense solutions.
🛫Explore our multilayered air defense portfolio, advanced fighter jet suites, groundbreaking ISR capabilities, and more.… pic.twitter.com/ARSAiwReEg
— Rafael Advanced Defense Systems (@RAFAELdefense) February 20, 2024
Ice Breaker to ulepszony wariant Sea Breaker, który oferuje pełen zakres unifikacji, obejmujący nie tylko zastosowanie dla platform lądowych i morskich, ale we wszystkich domenach. Jest to pocisk lotniczy, odporny na działanie środków przeciwdziałania radioelektronicznego i ma całkowitą zdolność operacyjną na arenach bez dostępu do sygnału z globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS).
Ice Breaker jest kompatybilny z różnymi platformami lotniczymi, w tym wielozadaniowymi samolotami bojowymi, lekkimi samolotami i śmigłowcami i ma całkowitą zdolność operacyjną we wszystkich warunkach pogodowych.
Drugim promowanym w Singapurze systemem uzbrojenia jest Iron Beam, czyli system broni laserowej dużej mocy (HELWS) klasy 100 kW. Jest to pierwszy tego rodzaju system laserowy, który dokonał udokumentowanego przechwycenia szereg zagrożeń powietrznych. Jest on na dobrej drodze, aby stać się pierwszym operacyjnym systemem obrony, który skutecznie przechwytuje szerokie spektrum zagrożeń – w tym pociski artyleryjskie z napędem rakietowym (RAM) i bezzałogowe statki powietrzne, a także roje mini-bsp – z punktową dokładnością, w zasięgu od kilkuset metrów aż do kilku kilometrów.
Iron Beam, w wersji lądowej, prezentowano wcześniej na wystawie AUSA 2022 w Waszyngtonie, Avalon Air Show 2023 w Australii i DSEI Japan 2023 w Japonii. Z kolei na IMDEX 2023 w Singapurze zaprezentowano po raz pierwszy wariant morski.
In the modern security context, innovation is key. Threats are becoming more sophisticated, and therefore solutions we develop need to be more advanced and ready for the threats of tomorrow.
One great example of such innovation: IRON BEAM HELWS. The IRON BEAM provides a close-in… pic.twitter.com/bjEQweV8D5
— Rafael Advanced Defense Systems (@RAFAELdefense) February 22, 2024
W marcu 2022 Rafael wraz z izraelską Dyrekcją Badań i Rozwoju Ministerstwa Obrony (DDR&D) z powodzeniem zakończył serię przełomowych testów polowych – ostrych strzelań – systemu laserowego dużej mocy przechwytującego zagrożenia poruszające się stromotorowo.
Zarówno wariant lądowy, jak i morski, może zostać zintegrowany z istniejącym systemem obrony powietrznej, takim jak Iron Dome, stanowiąc w ten sposób opłacalne rozwiązanie, uzupełniające kinetyczne zdolności obrony powietrznej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.