Rosyjska Fundacja Badań Perspektywicznych (Fond Pierspektiwnych Issliedowanij, FPI) zaprezentowała demonstrator technologii autonomicznego lądowego pojazdu bojowego Marker. Ideą było stworzenie platformy przeznaczonej do prowadzenia operacji wsparcia ogniowego sił specjalnych. Marker powstał w kooperacji ze spółką NPO Andronnaja Technołogia i Zakładami im W. A. Diegtariewа.
Podczas prób zademonstrowano sprzężenie głowicy optoelektronicznej i uzbrojenia ze wskazaniami towarzyszącego mu żołnierza czy kooperację z grupami bezzałogowych statków latających / Film: FPI
Konstrukcja Markera jest modułowa, pojazd został wyposażony w głowicę optoelektroniczną z systemem podświetlania i śledzenia celu modulowaną wiązką lasera, a także ostrzegania o opromieniowaniu laserem. Uzbrojenie to 7,62-mm karabin maszynowy PKTM i dwie wyrzutnie lekkich przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Marker został opracowany przez Fundację Badań Perspektywicznych przy współpracy z ze spółką NPO Andronnaja Technołogia i Zakładami im W. A. Diegtariewа
Rozwiązania trakcyjne robota przetestowano wcześniej w lekkich pojazdach opancerzonych Wojsk Powietrznodesantowych. W ramach programu badawczo-rozwojowego rozwijany jest również pojazd bojowy na podwoziu kołowym oraz pirotechniczny robot na podwoziu gąsienicowym.
Fundacja Badań Perspektywicznych prowadzi prace nad autonomicznym pojazdem na podwoziu kołowym i pirotechnicznym robotem na podwoziu gąsienicowym / Zdjęcia: FPI
W planach jest ewolucja lądowych platform bezzałogowych przez zwiększenie zdolności do wykonywania zadań w trybie autonomicznym. Stopień zaangażowania operatora w sterowanie platformą ma stopniowo maleć.
Analiza
Fundacja Badań Perspektywicznych została powołana przez Ministerstwo Obrony Rosji w 2012 jako odpowiednik amerykańskiej agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Jej celem jest wsparcie i nadzorowanie prac nad nowymi rozwiązaniami wojskowymi.
FPI uczestniczyła w tworzeniu gąsienicowej platformy Nieriechta wykorzystującej oprogramowanie Unicum AI. Platforma była testowana z różnymi modułami uzbrojenia, wyposażonymi w karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm i 12,7 mm oraz granatnik maszynowy kalibru 30 mm.
NPO Andronnaja Technołogia opracowała wcześniej dla agencji kosmicznej Roskosmos androida Fiodor do użytkowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.