W środę, 20 listopada 2024, wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek poinformował w mediach społecznościowych, że trwają prace nad nową strategią dla państwowego przemysłu obronnego, która ma być częścią większego planu obejmującego zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.
Zdjęcie: Polska Grupa Zbrojeniowa
Strategia, tworzona we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii ma zostać opracowana do końca 2025 roku.
Główne cele strategii:
- systematyczne zwiększanie nakładów na inwestycje w badania i rozwój (B+R);
- rozwój produktów podwójnego zastosowania, które znajdą zastosowanie zarówno w wojsku, jak i w gospodarce cywilnej;
- wzmocnienie pozycji Polski na globalnym rynku obronnym poprzez analizę trendów i potrzeb rynku.
Strategia będzie odpowiedzią na wyzwania wynikające z wojny w Ukrainie oraz rosnącego zapotrzebowania na nowoczesne technologie obronne. W opracowaniu założeń do strategii pomaga wizytowanie poszczególnych zakładów i rozmowy z załogami. Wśród już odwiedzonych zakładów zbrojeniowych były już Zakłady Mechaniczne Tarnów, zakłady Mesko w Skarżysku Kamiennej oraz Fabryka Broni Łucznik-Radom (Wiceminister aktywów państwowych w Fabryce Broni Łucznik-Radom, Wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek z wizytą w HSW).
Tymczasem wczoraj poinformowano, że rząd przeznaczy środki na rozwój produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy umożliwią stworzenie mechanizmu sfinansowania krajowego przemysłu zbrojeniowego, który zwiększy potencjał produkcyjny w strategicznym obszarze amunicyjnym. Na ten cel rząd przeznaczy 3 mld zł. Projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji, autorstwa Ministerstwa Aktywów Państwowych, został opublikowany 5 listopada br.
Natomiast przedwczoraj z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Grupa Zbrojeniowa, Grupa Azoty i Mesko podpisały list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych.
🗣️Trwają prace nad nową strategią dla państwowego przemysłu obronnego, która ma być częścią większego planu obejmującego zarówno sektor publiczny, jak i prywatny. Strategia, tworzona we współpracy z @MON_GOV_PL i @MRiTGOVPL ma zostać opracowana do końca 2025 roku. Główne cele… pic.twitter.com/lQRMTrapEl
— Marcin Kulasek (@MarcinKulasek) November 20, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.