Podczas 55. Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu (Paris Air Show 2025), zaplanowanego na 16-22 czerwca br., francuska spółka Safran Electronics & Defence i niemiecka Diehl Defence zaprezentowały ultralekką bombę szybującą Hussar.
Prace nad systemem zainicjowano na Paris Air Show 2019, gdy oba przedsiębiorstwa podpisały umowę na opracowanie taktycznej bomby szybującej o masie około 20 kg dla platform latających.
Jak wówczas informowano, w oparciu o doświadczenia zebrane w ostatnich latach, bomba szybująca Hussar przeznaczona ma być do szybkiego reagowania w czasie, ze skalowalną głowicą bojową pod kątem atakowania celów stacjonarnych i ruchomych, unikając strat pobocznych. Naprowadzanie ma odbywać się półaktywne laserowo, ale opcjonalnie możliwe są inne metody, zgodnie z wymogami klienta.
Bomba ma być wystrzeliwana z wieloprowadnicowej wyrzutni z maksymalnym udźwigiem do ośmiu sztuk. Projekt systemu ma koncentrować się na wymaganiach obecnych i przyszłych platform, takich jak planowany samolot wielozadaniowy 6. generacji w międzynarodowym programie FCAS (Future Combat Air System) lub francusko-niemiecko-włosko-hiszpański bezzałogowy statek latając EuroMALE (nazywanych też Eurodrone).
Ekspozycja na Paris Air Show wskazuje też, że bomba będzie mogła zostać zintegrowana także z obecnymi samolotami wielozadaniowymi Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon. Oczekuje się, że Hussar osiągnie początkową zdolność operacyjną pod koniec lat 2020. lub na początku lat 2030.
Dodatkowo, 17 czerwca br. Safran Electronics & Defence i Diehl Defence poinformowały o podpisaniu umowy na rozwój nowej rodziny lekkiej modułowej amunicji powietrze-ziemia. Ma cechować się optoelektronicznym systemem naprowadzania wspieranym przez nawigację zliczeniową, zintegrowane z algorytmami uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji).
Dr. Harald Buschek, dyrektor programowy Diehl Defence, skomentował:
Współpraca między naszymi dwiema firmami nie tylko podkreśla nasze stałe zaangażowanie w rozwijanie zdolności obronnych, ale także podkreśla znaczenie europejskiej współpracy w sektorze obronnym. Łącząc nasze mocne strony, chcemy ustanowić nowe standardy precyzji, wydajności i bezpieczeństwa dla sił zbrojnych.
Alexandre Ziegler, szef globalnej jednostki biznesowej ds. obronności w Safran Electronics & Defense, powiedział:
To partnerstwo doskonale pokazuje zdolność europejskiego przemysłu obronnego do współpracy przy opracowywaniu rozwiązań jutra. Łącząc uzupełniającą się wiedzę specjalistyczną Diehl Defence i Safran, wzmacniamy strategiczną autonomię Europy i zapewniamy naszym siłom zbrojnym modułowe rozwiązania o wysokiej wydajności. Przede wszystkim ta wspólna inicjatywa pozwala nam sprostać zmieniającym się potrzebom sił zbrojnych poprzez wyposażenie ich w innowacyjne, wysokowydajne rozwiązania dla obecnych i przyszłych wyzwań.