W środę, 27 grudnia, rosyjskie serwisy informacyjne Radio Sputnik i RIA Novosti (część agencji prasowej Rossija siegodnia) zacytowały dyrektora generalnego rosyjskiej państwowej korporacji Rostiech Siergieja Czemiezowa, który poinformował, że opcjonalnie załogowy BMP-3 (prawdopodobnie z wieżą Sinica – przyp. red.) wkrótce zakończy testy w kraju i trafi w rejon działań w wojennych w Ukrainie, w celu dalszych prób (Rosja pracuje nad nową wyrzutnią rakietową Wozrożdenije).
Prototyp BMP-3 Sinica / Zdjęcie: Rostiech
Po zakończeniu testów (państwowych) najnowszy zdalnie sterowany bojowy wóz piechoty zostanie poddany testom przez siły rosyjskie w Ukrainie. Teraz pojazd przechodzi testy, myślę, że po ich zakończeniu zostanie przetestowany w strefie działań operacji specjalnej (działań wojennych na terytorium Ukrainy – przyp. red.) – powiedział Czemiezow w wywiadzie dla RIA Novosti.
Chociaż Czemiezow nie sprecyzował dokładnie oznaczenia pojazdu, to chodzi prawdopodobnie właśnie o opcjonalnie załogowy bojowy wóz piechoty BMP-3 wyposażony w wieżę Sinica (pol. sikora). Zadebiutował on publicznie podczas 8. Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2022 w Kubince pod Moskwą (15-21 sierpnia 2022) i był prezentowany przez holding NPO Wysokotocznyje Kompleksy, będący częścią Rostiechu. W listopadzie zapowiedziano wyprodukowanie kolejnych prototypów.
Podwozie wyprodukowało przedsiębiorstwa OAO KurganMaszZawod z Kurgania, natomiast wieżę Sinica wraz z układem zdalnego sterowania – Wszechrosyjski Instytut Naukowo-Badawczy (WNII) Signał z Kowrowa. W przypadku wykorzystania go jako pojazdu załogowego – liczy on trzech członków, natomiast w wariancie zdalnie sterowanym – dwóch (kierowca/działonowy i dowódca). Kontrola pojazdem i wieżą Sinica odbywa się za pomocą tabletu – może ona działać w trybie hunter-killer, gdy dowódca i działonowy mogą niezależnie zwalczać cele. Nie wiadomo jaka jest maksymalna odległość w jakiej operatorzy mogą znajdować się od sterowanego pojazdu – jednak w przypadku kontroli radiowej – ta zwykle nie przekracza kilku kilometrów, w zależności od ukształtowania terenu.
Sama wieża była po raz pierwszy prezentowana oficjelom na zamkniętym pokazie w OAO KurganMaszZawod w kwietniu 2017 – wówczas została posadowiona na podwoziu bojowego wozu desantu BMD-4M, w miejsce wieży Bachcza-U. Później przeprowadzono pierwsze próby w warunkach poligonowych, a pojazd otrzymał oznaczenie BMD-4M2 Sinica.
Sinica, podobnie jak Bachcza-U, otrzymała 100-mm armatę/wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 2A70 z zapasem 40 nabojów, w tym 22 w automacie ładowania (z czterema ppk), sprzężoną 30-mm armatę automatyczną 2A72 z zapasem 500 naboi oraz 7,62-mm karabin maszynowy PKTM z zapasem 2000 nabojów. Różnicą jest zastosowanie nowego panoramicznego przyrządu obserwacyjnego dowódcy z własnym kanałem termowizyjnym, umożliwiający wykrywanie, rozpoznawanie i zwalczanie celów tak samo jak w przypadku przyrządu działonowego.
19 lutego br. rosyjska telewizja Zwiezda opublikowała materiał wideo z kolejnych testów prototypu BMP-3 Sinica. Jest on dostępny TUTAJ. W reportażu, dyrektor generalny WNII Signał, Siergiej Kurdubanow twierdzi w nim, że w warunkach polowych dostosowanie każdego pojazdu bojowego do zdalnego sterowania, tak jak BMP-3 Sinica, zajęłoby jedynie 10 dni.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.