W czwartek, 14 listopada 2024, dobrze poinformowany w źródłach w siłach zbrojnych, były pilot wojskowy Ilja Tumanow, znany na Telegramie jako Fighterbomber zamieścił wpis o nowym rosyjskim śmigłowcu wielozadaniowym. Otóż, rosyjskie biuro konstrukcyjne Helibiuro miało zakończyć wstępny projekt hybrydowego śmigłowca NW.17 i rozpocząć jego szczegółowy projekt, tak aby oblot prototypu nastąpił w 2027.
Grafiki: Fighterbomber via Telegram
Zgodnie z dostępnymi informacjami ma to być śmigłowiec średniej klasy przeznaczony do różnych misji, w tym transportu ładunków i żołnierzy czy wsparcia bojowego dzięki wyrzutniom rakietowych pocisków niekierowanych. Można zauważyć także chowane do kadłuba podwozie (a przynajmniej częściowo), co miałoby poprawić ogólną aerodynamikę śmigłowca. Ma być wyposażony w nowoczesną awionikę i wyposażenie elektroniczne.
Źródła mówią też o hybrydowym układzie napędowym, choć bez podawania szczegółów oraz nowego, kombinowanego układu sterowania lotem. Na drugiej grafice można zauważyć zdolność do desantowania żołnierzy za pomocą liny z wrót ładunkowych pod belką ogonową (widać podobieństwa do śmigłowców Mi-8/17), choć na pierwszym ujęciu widać również wciągarkę takiej liny nad drzwiami bocznymi kabiny.
Wydaje się, że NW.17 miałby być odpowiednikiem zachodnich śmigłowców klasy średniej, takich jak amerykański UH-60M Black Hawk czy europejski NH90. Obecnie, najnowszymi rosyjskimi śmigłowcami zdolnymi do transportu ładunków i żołnierzy są średnie, wielozadaniowe śmigłowce Mi-38T, ale także zmodernizowane ciężkie Mi-26T2W, czy różne modernizacje platformy Mi-8/17 jak np. transportowo-szturmowe Mi-8AMTSz-WN.
Co do samego biura konstrukcyjnego Helibiuro, to według dostępnych informacji ma ono swoją siedzibę w Moskwie, zaś od stycznia 2023 jego dyrektorem wykonawczym jest Maksym Prochorow, wcześniej zatrudniony w Kazańskiej Fabryce Śmigłowców przez, należącej do holdingu Wiertoliety Rossii, jak i w samym holdingu, a także w Flight Test Aerospace, Inc., przedsiębiorstwie Rosoboroneksport oraz Moskiewskich Zakładach Śmigłowcowych im. Mila (obecnie część Narodowego Centrum Inżynierii Śmigłowcowej). Absolwent Akademii Inżynieryjnej Sił Powietrznych im. profesora N.J. Żukowskiego, odznaczonej orderami Lenina, Rewolucji Październikowej i Czerwonego Sztandaru w Woroneżu.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.