Komisja Europejska w ramach opracowywania Nowego Zielonego Ładu, czyli planu działań mającego zapewnić neutralność klimatyczną do 2050 r., wprowadza szereg strategii na poziomie UE. Jedną z nich jest Strategia na rzecz Bioróżnorodności, która określi m.in. priorytety zarządzania lasami – zarówno w aspekcie zalesiania jak i zwiększania powierzchni przeznaczonych na tereny leśne w krajach członkowskich. Ma ona szczególną uwagę poświęcić na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparciu społeczności i przemysłu wykorzystujących lasy do celów gospodarczych, zdrowotnych i turystycznych. W bieżącym roku zostanie opracowana Strategia Leśna UE po 2020 r, która na najbliższe 10 lat określi cele i narzędzia używane przez Unię Europejską w zakresie gospodarki leśnej. Zakłada ona posadzenie dodatkowych 3 mld. drzew, objęcie 1/3 drzewostanu ochroną, regeneracji zdegradowanych drzewostanów oraz rekultywacji terenów zniszczonych przez działalność człowieka.
W ramach konsultacji społecznych do 19 kwietnia 2021 r. można oddać swój głos i określić priorytety wsparcia dla poszczególnych typów działań, zarówno w zakresie zarządzania lasami, jak i wspieraniu przemysłu, aby zmniejszyć jego negatywny wpływ na lasy.
Na stronie Jaki będzie las (http://jakibedzielas.pl/) można znaleźć objaśnienia dotyczące sposobu logowania do systemu Komisji Europejskiej oraz aspektów technicznych wypełnienia ankiety.
Samą ankietę można znaleźć pod adresem: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12674-EU-Forest-Strategy/public-consultation
Zachęcamy do wypełnienia ankiety na stronach Komisji Europejskiej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.