Motywy dla pasjonatów broni długiej okresu zimnej wojny
Helikon-Tex, polska marka odzieży i oporządzenia, wprowadza do oferty bawełniane koszulki z nadrukami dla pasjonatów broni palnej. Przedstawiają połączenie znanej konstrukcji strzeleckiej z historycznie powiązanym z nią kamuflażem.
Zdjęcia: Helikon-Tex
FN FAL i Brushstroke
Karabin automatyczny FN FAL, zwany przez niektórych prawą ręką wolnego świata, stanowi jedną z najpowszechniej stosowanych wojskowych konstrukcji zasilanych amunicją 7,62 mm x 51 NATO. Opracowany w Belgii przez FN Herstal, produkowany był w wielu krajach w mniej lub bardziej zmodyfikowanych wersjach. Od czasu wprowadzenia w 1953 roku, zarówno belgijski oryginał jak i licencyjne wersje rozpowszechniły się równie szeroko co karabinki rodziny AK.
Broń ta stanowiła charakterystyczne uzbrojenie sił rodezyjskich podczas wojny rodezyjskiej, która miała miejsce w latach 1964-1979. Oprócz modeli produkcji belgijskiej, spotykane były również niemieckie karabiny G1, południowoafrykańskie R1 oraz brytyjskie i australijskie L1A1.
Drugim charakterystycznym elementem wyposażenia rodezyjczyków były mundury w kamuflażu Brushstroke. W ich skład wchodziły nie tylko wydawane przez wojsko sorty mundurowe, ale również dostępne na rynku cywilnym koszulki czy szorty.

M16 i M81 Woodland
AR-15, M16 oraz ich pochodne stanowią dzisiaj jedną z najczęściej spotykanych konstrukcji strzeleckich na świecie. Od czasu pełnego kontrowersji wprowadzenia podczas wojny w Wietnamie, broń tej rodziny zdobyła uznanie zarówno w rękach zwykłych żołnierzy jak i członków sił specjalnych. Przez lata wielu producentów wprowadzało swoje własne rozwiązania, starając się doprowadzić ją do wyznaczonej przez siebie perfekcji.
Wariant M16 na nadruku, wyposażony w granatnik M203, połączono z kamuflażem U.S. Woodland. Czterokolorowy wzór przyjęty został wraz z umundurowaniem Battle Dress Uniform i stanowił modyfikację wcześniejszego ERDL (powiększono w nim plamy). Jest to jeden z najszerzej kopiowanych wzorów, którego zmodyfikowane odmiany spotkać można na całym świecie.

RPD i Tiger Stripe
Ręczny karabin maszynowy RPD, zaprojektowany w ZSRR, produkowany był także licencyjnie w Chinach (Typ 56). Kopie z czasem stały się uzbrojeniem Wietnamu Północnego, podobnie jak chińskiej produkcji karabinki AK i SKS. Skąd zatem połączenie z kamuflażem Tiger Stripe, opracowanym w Wietnamie Południowym i użytkowanym zarówno przez jego wojska jak i Siły Zbrojne USA?
Tiger Stripe z czasem został zatwierdzony do użytku przez amerykańskich doradców Armii Republiki Wietnamu. Wkrótce wszedł on także do użytku w jednostkach specjalnych, stając się ikoną. Te z kolei podczas swoich działań miały okazję użytkować broń wroga. Jedną z nich był właśnie RPD, w którym to lufę skracano czasami aż do samego kolana gazowego, co czyniło broń jeszcze bardziej kompaktową – co przedstawiono na nadruku. Zasilany amunicją pośrednią, ręczny karabin maszynowy stanowił rozwiązanie pośrednie pomiędzy karabinkami rodziny AK czy M16 a karabinem maszynowym M60.

Dostępność
Koszulki dostępne są w cenie 99 PLN na oficjalnej stronie Helikon-Tex.
Współpraca reklamowa