Na zaplanowanych na 28-30 maja br. Międzynarodowych Targach Techniki Wojskowej i Służb Ochrony Porządku IDET 2025 w czeskim Brnie, zaprezentowano niemieckie drony przechwytujące High Performance Counter-UAS-System spółki Argus Interception GmbH z Faßberga w Dolnej Saksonii, które są w ofercie spółki Mildat z Warszawy.
Zdjęcia: Argus Interception GmbH
Prezentowane rozwiązanie to czterowirnikowiec o napędzie elektrycznym, zasilany akumulatorem litowo-pilomerowym 12S (46V) i masie startowej poniżej 25 kg, który może przechwytywać drony o masie do 10 kg. Parametry lotu to 30 minut na pułapie do 1500 m n.p.m., odległości do 5000 m od operatora (przy czym dystans maksymalny lotu to 18 km), z prędkością ponad 25 m/s oraz prędkością wznoszenia się ponad 5 m/s.
System może być używany w temperaturach od -10°C do 40°C do startu oraz od -19°C do 49°C podczas lotu. Przenosi niewielki radiolokator, czujnik laserowo-radarowe LiDAR i kamerę stereowizyjną, które w połączeniu z algorytmami uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) pozwalają na wykrywanie, śledzenie i podążanie za celem. Do przechwycenia celu wykorzystywana jest wystrzeliwana pneumatycznie siatka. Co ciekawe, w warunkach polowych, wymiana akumulatora i siatki przechwytującej na zapasowe, trwa poniżej 90 sekund. System może być wykorzystywany całodobowo, rozmieszczany stacjonarnie lub przenoszony przez pojazdy, czy transportowany w niewielkiej przestrzeni ładunkowej, takiej jak bagażnik.
Przechwycenie wrogiego drona odbywa się w czterech etapach i jest wysoce autonomiczne, wymagająe niewielkiej liczby personelu:
- pościg,
- tryb walki psów,
- tryb osłony,
- przechwycenie.
Drony przechwytujące High Performance Counter-UAS-System mogą mieć nie tylko zastosowanie wojskowe, co pokazuje wojna w Ukrainie, ale także służyć do ochrony obiektów publicznych/cywilnych (koszary, więzienia, stadiony, granice) i infrastruktury krytycznej (lotniska, porty, elektrownie/wodociągi) dla instytucji czy firm. Jak podkreśla niemiecki producent, od naruszania prywatności lub zakłócania ważnych wydarzeń, po szpiegostwo przemysłowe i paraliż lotnisk, finansowe i społeczne konsekwencje ataków dronów mogą być druzgocące.
Opracowany we współpracy i zgodnie ze specyfikacjami władz federalnych i lotnisk, uzyskał skuteczność przechwyceń w testach ponad 98%.
System jest skalowalny i ma budowę modułową. Dron przechwytujący oświetla obszar zainteresowania lub/i odpowiedzialności za pomocą radaru poprzez połączenie wielu czujników naziemnych. Pozwala to na zabezpieczenie większych stref bezpieczeństwa poprzez połączenie dowolnej liczby dronów przechwytujących zgodnie z wymaganiami. Ułatwia to prosta integracja z istniejącymi systemami klasy C4l, a producent gwarantuje dostępność części zamiennych przez cały okres eksploatacji systemu.
Niemiecki producent oferuje swoje rozwiązanie na rynkach w Ameryce Północnej, Europie i Australii. Obecnie realizuje duży kontrakt, choć szczegóły nie są jawne. Jak podkreślono, to młoda spółka, która rozpoczęła swoją działalność na Uniwersytecie Helmuta Schmidta/Uniwersytecie Federalnych Sił Zbrojnych w Hamburgu. Założyciele firmy, doświadczeni w operacjach wojskowych, współpracowali tam z badaczami w celu opracowania prototypu drona przechwytującego. Początkowo była to praca naukowa, ale technologia szybko ewoluowała do wdrożenia w rzeczywistych scenariuszach wojennych, przekształcając się z koncepcji w w pełni operacyjne, gotowe do walki rozwiązanie.
Argus został zbudowany na fundamencie rygorystycznych testów terenowych, a nie hipotetycznych modeli. Nasz system został przetestowany i udoskonalony w aktywnych strefach konfliktu, zapewniając bezcenne spostrzeżenia na temat przechwytywania dronów w sytuacjach wysokiego ryzyka, mówi Christian Schöning, dyrektor generalny spółki.
Te rzeczywiste zastosowania dają produktom Argus wiarygodność sprawdzoną w boju, która odróżnia je od konkurentów polegających wyłącznie na testach laboratoryjnych. Jednocześnie partnerstwa Argus z uniwersytetami zapewniają solidne podstawy do ciągłych badań i szybkich innowacji, szczególnie w takich obszarach jak technologia roju, zapewniając, że jego produkty ewoluują zgodnie z najnowszymi osiągnięciami i rzeczywistymi potrzebami.
Głównymi przeciwnikami są drony wielowirnikowe o średnicy od 30 cm do 1 metra, co stanowi zakres obejmujący około 97% dronów używanych w środowiskach cywilnych, jak i wojskowych. Innowacją rozwiązania Argus jest zaawansowana technologia AI i fuzja danych z czujników, dzięki czemu dron przechwytujący niezależnie namierza, śledzi o przechwytuje i wrogie bezpilotowce. Przechwycenie odbywa się bez wykorzystania ładunków wybuchowych, co nie prowadzi do dodatkowych strat pobocznych. Przechwycone drony są łapane w siatkę, praktycznie nieuszkodzone gdyż nie rozbijają się, co pozwala na późniejszą analizę w celu określenia pochodzenia, misji i intencji nieautoryzowanego wtargnięcia.