12 czerwca amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) podpisała umowę o wartości 37 442 009 USD (146,241 mln zł) ze spółką Raytheon Technologies na prace badawczo-rozwojowe w drugiej fazie programu Blackjack dotyczące czujników podczerwieni OPIR (Overhead Persistent Infrared) dla satelitów wojskowych (Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, 2019-08-31).
Program Blackjack ma na celu zbadanie możliwości opracowania i budowy sieci tysięcy małych i niedrogich satelitów okołoziemskich, zapewniających globalną, wszechstronną sieć wykrywania i łączności w celu zapewnienia bezpieczeństwa USA / Grafika: DARPA
Prace będą realizowane w zakładach Raytheona w El Segundo w Kalifornii do kwietnia 2023. Druga faza programu Blackjack jest finansowana ze środków budżetu obronnego NDAA na rok fiskalny 2019 kwotą 24 934 144 USD (97,388 mln zł) i 2020 kwotą 8 mln USD (31,25 mln zł). Raytheon będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, produkcję, testy i dostawę czujników OPIR gotowych do wyniesienia na orbitę okołoziemską, zdolnych do integracji z wieloma satelitami Blackjack i podsystemem Pit Boss.
Wcześniej, w styczniu 2019, do pierwszej fazy programu dołączyła spółka Airbus Defence and Space w ramach joint venture z amerykańską OneWeb Satellites z Exploration Park na Florydzie. Podmioty zajmują się budową platformy bazowej dla satelitów (Airbus w programie Blackjack, 2019-01-16).
Oprócz Raytheona, do programu Blackjack zaangażowano spółki Blue Canyon Technologies, Airbus Defence and Space w ramach joint venture z OneWeb Satellites, Lockheed Martin i SEAKR Engineering / Grafika: Airbus Defence and Space
24 kwietnia bieżącego roku spółka Lockheed Martin otrzymała zlecenie o wartości 5,8 mln USD (22,65 mln zł) na wykonanie integracji pierwszego prototypu (platformy bazowej, ładunku i podsystemu Pit Boss), a cztery dni później spółka SEAKR Engineering została wybrana jako główny dostawca podsystemu Pit Boss. Zgodnie z planami z maja bieżącego roku, agencja DARPA planuje wystrzelenie w kosmos do końca 2020 prototypu pierwszego satelity wojskowego oraz kolejnych w 2021, tak aby konstelacja liczyła około 20 obiektów.
Program Blackjack ma trzy podstawowe cele. Pierwszym jest rozwój oprogramowania do zarządzania misją i ładunkiem oraz dopracowanie technologii operacji autonomicznych na niskiej orbicie Ziemi (LEO). Ma to pozwolić na konserwację i utrzymanie zdolności do działania satelitów bez ingerencji obsługi naziemnej. Celem nr 2 jest opracowanie i wdrożenie do produkcji komercyjnej wojskowych ładunków i platformy satelitarnej. Ostatnim zadaniem jest demonstracja wydajności w porównaniu z obecnymi eksploatowanymi konstrukcjami. Zgodnie z oczekiwaniami koszt wyniesienia pojedynczego satelity na orbitę ma spaść poniżej 6 mln USD (23,43 mln zł).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.